fot. Jacek Żukowski/prk24

Już po raz dziesiąty wybrane zostały najciekawsze wydarzenia i projekty w pomorskim muzealnictwie. Gala finałowa zorganizowana została w Białym Spichlerzu Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku w ramach celebrowanego w tym roku jubileuszu 100-lecia muzealnictwa w Słupsku.

- Bardzo się cieszymy, że w stulecie słupskiego muzealnictwa gala Pomorskiej Nagrody Muzealnej, niezwykle ważnej w naszym środowisku, odbywa się właśnie tu, w Białym Spichlerzu i że możemy gościć kilkunastu przedstawicieli muzeów pomorskich - powiedziała dyrektor Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku Marzenna Mazur.

Kapituła przyznała trzy nagrody główne oraz cztery wyróżnienia.

Nagrody otrzymały: Joanna Gołofit z Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku za wystawę czasową „Brama - ewolucja tradycji bram weselnych przełomu XX i XXI wieku na przykładzie wsi Bierkowo ” oraz Dorota Hanowska i Katarzyna Maciejewska, również z Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku za publikację „Spotkaliśmy się w Słupsku. Opowieści osadników”.

- Trzecią odebrali pracownicy Muzeum Gdańska: Anna Czarnota, Andrzej Hoja, Mateusz Jasik i Magdalena Jaszcza za organizację wystawy czasowej „Wolę o tym nie mówić. Tożsamość gdańszczan a powojenna rzeczywistość” - mówi prezes Oddziału Pomorskiego Stowarzyszenia Muzealników Polskich Anna Sujecka.

Celem konkursu jest wyłonienie najcenniejszych dla regionu propozycji realizowanych w pomorskich muzeach w roku poprzedzającym wręczenie nagrody. Jest on skierowany do pracowników pomorskich muzeów oraz osób, które z nimi współpracują i na co dzień zajmują się szeroko rozumianą pracą merytoryczną.

jż/zas

Posłuchaj

Anna Sujecka, prezes Oddziału Pomorskiego SMP Marzenna Mazur, dyr. MPŚ w Słupsku