fot. Uniwersytet Pomorski w Słupsku/fb.com

Uczelnia powstała w 1969 roku pod nazwą Wyższa Szkoła Nauczycielska w Słupsku. Od czerwca 2023 nosi miano uniwersytetu. W trakcie wieloletniej działalności jej nazwa była kilkakrotnie zmieniana, co wynikało z wymogów formalnych i z poszerzania oferty edukacyjnej.

- Minęło 55 lat od stworzenia ośrodka akademickiego w naszym mieście. Przez ten czas uczelnia przeszła historyczną drogę, wyznaczając sobie wciąż nowe cele. W całej historii stworzyliśmy i nadal tworzymy aktywne centrum akademickie. Na przestrzeni wielu pokoleń wykształciliśmy szerokie grono dobrze przygotowanych do pracy specjalistów – mówił podczas uroczystości rektor uczelni dr hab. inż. Zbigniew Osadowski, prof. UP.

W piątkowym jubileuszu wzięli udział m.in. samorządowcy ze Słupska i regionu, rektorzy zaprzyjaźnionych uczelni oraz lokalni przedsiębiorcy. Podczas uroczystości dokonano również promocji doktorskich oraz wręczono pracownikom uczelni odznaczenia za zasługi oraz długoletnią pracę na rzecz uczelni.

Uniwersytet Pomorski prowadzi studia i badania w następujących dziedzinach: humanistycznych, społecznych, ścisłych i przyrodniczych, inżynieryjno-technicznych, nauk medycznych i nauk o zdrowiu oraz sztuki.

red.