fot. Marcin Kamiński/Polskie Radio Koszalin

Malunek pokrywa całą ścianę bloku przy ulicy Mostnika, naprzeciw Baszty Czarownic, gdzie dokonano egzekucji Kathrin Zimmerman.

Autorami muralu są artyści ukrywający się pod pseudonimami Oluczka i Tanakpetrol. Projekt stworzył grafik Wojciech Stefaniec.

Jak przyznają artyści, początkowo obawiali się tego wyzwania ze względu na fakt, że każdy z nich prezentuje inny styl, posługuje się innymi narzędziami i techniką. Jednak, jak zgodnie stwierdzili, są zadowoleni z końcowego efektu prac.

Wraz z odsłonięciem muralu poświęconego Trinie Papisten, lokalna cukiernia Mariage Patisserie stworzyła ciastko poświęcone słupskiej czarownicy, na kształt stosu, na którym spłonęła.

Kathrin Zimmermann/Trina Papisten jest uznawana za ostatnią kobietę osądzoną i spaloną za domniemane czary w Słupsku. Przed nią na stos skazano 18 mieszkanek miasta. Akt oskarżenia przeciw kobiecie zawierał 68 paragrafów. Zarzucono w nim m.in. że w miejskim gaju miała zapisać swą duszę diabłu, uprawiać z nim lubieżne praktyki, a dowodem miało być jej brązowe znamię na pośladku. Miała też sprowadzić zarazę na zwierzęta hodowlane sąsiadów, niespotykane gradobicie oraz plagę gąsienic.

mk/aś

Posłuchaj

materiał Mariusza Kamińskiego