fot. PAP/EPA/ABIR SULTAN

Rada Bezpieczeństwa ONZ spotkała się w niedzielę na nadzwyczajnym posiedzeniu w celu omówienia ataku Iranu na Izrael. Dyplomaci wezwali wszystkie strony do powściągliwości, aby zapobiec eskalacji konfliktu w regionie. Z kolei na jutro EU zaplanowała wideokonferencję ministerialną.

Podczas debaty w Radzie Bezpieczeństwa sekretarz generalny ONZ António Guterres powiedział, że „nadszedł czas, aby cofnąć się znad krawędzi” i że członkowie ONZ ponoszą zbiorową odpowiedzialność za zapobieżenie dalszej eskalacji. Ambasadorowie Izraela i Iranu wygłosili płomienne przemówienia obwiniając się nawzajem za działania, które obaj nazywali terroryzmem.

Przedstawiciel USA przy ONZ Robert Wood powiedział, że działania Stanów Zjednoczonych mają charakter defensywny i że celem USA jest „deeskalacja”, a następnie powrót do działań na rzecz zakończenia konfliktu w Strefie Gazy. Wood wezwał jednak Radę do jednoznacznego potępienia działań Iranu. Rada Bezpieczeństwa nie przyjęła wspólnego stanowiska - ani potępiającego atak Iranu ani atak Izraela na ambasadę Iranu w Damaszku, w którym zginęło kilku wysokich rangą irańskich dowódców.

Na eskalację irańsko-izraelskiego konfliktu reaguje też Unia Europejska. Wczoraj liderzy unijnych instytucji potępili wystrzelenie ponad trzystu dronów, rakiet i pocisków manewrujących. Pojawiła się też groźba sankcji.

Jutro odbędzie się nadzwyczajna wideokonferencja ministerialna. Nadzwyczajną naradę ministrów spraw zagranicznych dwudziestki siódemki zwołał szef unijnej dyplomacji. Cel to zapewnienie bezpieczeństwa. - Musimy uniknąć eskalacji, by nie doszło do spirali przemocy - powiedział Josep Borrell.

O ryzyku niekontrolowanej eskalacji w regionie mówiła też przewodnicząca Komisji Europejskiej. - Wzywamy Iran i jego sojuszników do wstrzymania ataków. Wszyscy muszą się wykazać maksymalną wstrzemięźliwością - dodała Ursula von der Leyen. Zagroziła sankcjami obejmującymi programy produkcji dronów i rakiet.

Szef Rady Europejskiej Charles Michel poinformował, że sytuacja na Bliskim Wschodzie będzie jednym z tematów na rozpoczynającym się pojutrze unijnym szczycie. - Będziemy kontynuować wszelkie wysiłki, by doprowadzić do zmniejszenia napięcia - brzmi wpis przewodniczącego Rady na portalu X.

IAR/zn