fot. WCK
Hasło Dni Kultury Żydowskiej w Wałczu to “Ocalić od zapomnienia". Wałeckie Centrum Kultury przygotowało program, który ma łączyć przeszłość z teraźniejszością, inspirując mieszkańców do odkrywania i doceniania kultury żydowskiej oraz jej wkładu w historię miasta.

Jak powiedziała Polskiemu Radiu Koszalin dyrektor WCK Ewa Janicka-Olejnik - to ważna część historii Wałcza: - Wałeckie Centrum Kultury znajduje się na terenie, na którym kiedyś znajdowała się synagoga, spalona podczas nocy kryształowej oraz żydowski cmentarz, który także został zniszczony. Upamiętnienie tego miejsca i gminy żydowskiej jest dla nas bardzo ważnym elementem kultury i naszej działalności. Dlatego zorganizowaliśmy ten festiwal.

Na piątek zaplanowano wykład „O społeczności Żydów wałeckich" (o 11.00), otwarcie wystawy Instytutu Pamięci Narodowej „Zagłada Żydów europejskich" (o 12.00) oraz panel dyskusyjny „Żydzi w miasteczkach Pomorza Zachodniego" (o 17.00). W sobotę i niedzielę program przewiduje spotkania z kulturą żydowską.

- W sobotę planujemy m.in. koncert Karoliny Cichej. To niezwykła artystka, multiinstrumentalistka, która odtwarza pieśni etniczne, m.in. żydowskie. W niedzielę odbędą się natomiast warsztaty tańców izraelskich, które są ciekawe, ponieważ najczęściej są to tańce w grupie - zapowiada Ewa Janicka-Olejnik.

W ramach Dni Kultury Żydowskiej odbędą się:

PIĄTEK

  • godz. 11.00 - wykład Piotra Wojtanka "Zanikanie. O społeczności Żydów wałeckich" - sala widowiskowa, wstęp wolny
  • godz. 12.00 - otwarcie wystawy edukacyjnej Instytutu Pamięci Narodowej „Zagłada Żydów europejskich" - hol, wstęp wolny
  • godz. 17.00 - panel dyskusyjny "Żydzi w miasteczkach Pomorza Zachodniego" - prof. Eryk Krasucki (Uniwersytet Szczeciński), prof. Wojciech Skóra (Uniwersytet Pomorski w Słupsku), Piotr Wojtanek

SOBOTA

  • godz. 12.00 - warsztaty kultury żydowskiej dla dzieci " Gra w drejdla" - sala klubowa, zapisy
  • godz. 18.00 - koncert Karoliny Cichej "JIDYSZLAND. PIEŚNI ŻYDOWSKIE Z PODLASIA" - sala widowiskowa, bilety 30 zł.

NIEDZIELA

  • godz. 12.00 - warsztaty tańców izraelskich z Beatą Krzywdą, sala klubowa, zapisy - 512 207 877

pg/ar

Posłuchaj

Ewa Janicka-Olejnik o programie festiwalu Ewa Janicka-Olejnik o powodach organizacji festiwalu