Jak powiedziała Polskiemu Radiu Koszalin pełniąca funkcję prezydenta Piły Beata Dudzińska - skorzystały na tym tysiące mieszkańców: - Działania dotyczyły zarówno najmłodszych pilan, jak i seniorów. Po prostu wszystkich. Przez dwa lata spotykaliśmy się, uprawiając sport, mając kontakt z kulturą, rozmawiając na ważne tematy społeczne, próbując szukać kierunków rozwoju miasta.
Jolanta Sobieszczyk z pilskiego urzędu miasta podkreśliła, że Fundusze Norweskie pozwalają na realizację projektów, na które na co dzień w miejskich budżetach nie zawsze wystarcza pieniędzy: - Sześćdziesiąt procent tego finansowania miało być wykorzystane na działania miękkie, nieinwestycyjne, czyli działania związane w integracją, budowaniem tożsamości, poprawą różnych aspektów funkcjonowania społeczności. I myśmy z tej możliwości skrupulatnie skorzystali.
Z Funduszy Norweskich w Pile odbywały się szkolenia i spotkania dla dzieci i młodzieży na terenie skateplazy. Organizowano też koncerty i pikniki. Jednym z działań był też projekt realizowany przez Stowarzyszenie Krok po Kroku HSA, które zajmuje się rehabilitacją osób z niepełnosprawnością poprzez nurkowanie. Jak powiedział Radiu Koszalin prezes stowarzyszenia Krzysztof Trawiński - skorzystało z tego ponad 40 osób: - To były osoby z niepełnosprawnością i wykluczeniem społecznym. Ponad połowie z tej czterdziestki udało się uzyskać certyfikat nurka.
Dzięki Funduszom Norweskim w Pile powstał Instytut Integracji i Edukacji. Większość projektów z Funduszy Norweskich w Pile została już zrealizowana. Trwa jeszcze budowa Centrum Edukacji Lotniczej. To projekt realizowany we współpracy z bazą Lunares, czyli analogową bazą kosmiczną, która działa na pilskim lotnisku.
pg/ar