fot. Małgorzata Abramowicz/Polskie Radio Koszalin

Podczas wydarzenia, zorganizowanego przez koszaliński oddział Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa, m.in. przybliżono definicję regionalnych i tradycyjnych produktów oraz dań. Spotkanie było jednym z elementów przygotowań do 9. edycji „Bitwy Regionów”.

Jak tłumaczy historyk dr Łukasz Gładysiak, aby produkt mógł zostać uznany jako tradycyjny, musi spełniać szereg kryteriów, m.in. udokumentowane co najmniej 25-letnie wykorzystanie, uprawę lub hodowlę. Jednym ze sposobów weryfikacji są stare fotografie rodzinne, bądź poświadczenie przodka lub mieszkańca danego regionu. - Jeżeli te rozwiązania się nie sprawdzą, to możemy sięgnąć po badania etnograficzne - dodaje Gładysiak.

Za tradycyjne danie zostały uznane pierogi ze słodką kapustą, które w rodzinnym domu Marii Pałki z Koła Gospodyń Wiejskich Stokrotki z Domacyna są przygotowywane przynajmniej od trzech pokoleń. Gospodyni zdradziła nam sposób ich przygotowania: - Do obgotowanej i szatkowanej słodkiej kapusty dodajemy twaróg i przysmażony boczek. Tak powstałym farszem nadziewamy ciasto i gotujemy. Podajemy z boczkiem lub śmietaną.

Spotkanie Kół Gospodyń Wiejskich było elementem przygotowań do kolejnej edycji „Bitwy Regionów”, w ramach której reprezentacje kół przygotowują potrawę regionalną w oparciu o własną recepturę i rodzime produkty. W 2023 roku zanotowano rekordową liczbę zgłoszeń - było ich ponad 3,5 tysiąca.

Posłuchaj

Maria Pałka, Koło Gospodyń Wiejskich Stokrotki z Domacyna dr Łukasz Gładysia, historyk