fot. Szpital Wojewódzki w Koszalinie
Jak poinformowała rzeczniczka lecznicy Marzena Sutryk, oddział będzie pracował od poniedziałku do piątku. Pacjenci wymagający pomocy medycznej w dni świąteczne i weekendy, będą mogli ją otrzymać w Szpitalnym Oddziale Ratunkowym.

Marzena Sutryk podkreśliła, ze wbrew pojawiającym się w przestrzeni publicznej informacjom, oddział nie będzie zawieszony ani zamknięty: - Z uwagi na braki kadrowe wśród personelu lekarskiego na oddziale laryngologii szpital ogranicza przez kwiecień pracę tego oddziału. Podobne rozwiązania funkcjonują także w innych szpitalach, gdzie działają oddziały laryngologii. Koszalin nie jest pierwszy. Jednocześnie zapewniam, że dyrekcja szpitala intensywnie poszukuje laryngologów i prowadzi rozmowy z tymi kandydatami, którzy są zainteresowani pracą na oddziale.

Konferencję prasową w sprawie sytuacji w Szpitalu Wojewódzkim zorganizowali dziś przedstawiciele komitetu wyborczego Dumni z Koszalina.

Wziął w niej udział m.in. sekretarz miasta Tomasz Czuczak. Jak wskazał, laryngologia to kolejny oddział w koszalińskiej lecznicy, który zmaga się z brakiem kadry. Odpowiedzialnością za to obarczył m.in. obecnego wicemarszałka i kandydata na prezydenta Koszalina Tomasza Sobieraja: - Organem nadzoru nad koszalińskim szpitalem jest zarząd województwa, w którym wicemarszałkiem jest osoba z Koszalina - Tomasz Sobieraj. To on ponosi polityczną odpowiedzialność za to, że przez te wszystkie lata, krok po kroku, szpital koszaliński tracił na znaczeniu, tracił lekarzy, którzy przechodzili do ościennych szpitali. Krok po kroku ogranicza się mieszkańcom Koszalina dostęp do publicznej służby zdrowia.

Tomasz Sobieraj z zarzutami się nie zgadza. Jak powiedział w rozmowie z Polskim Radiu Koszalin, trudności w działaniu szpitala są wykorzystywane politycznie. Podkreślił, że z kłopotami z brakiem specjalistów zmagają się szpitale w całej Polsce: - Bezpieczeństwo mieszkańców jest zapewnione. Oddział laryngologii działa. Są przejściowe trudności związane z personelem, ale już w maju na pewno wszystko wróci do normy. Problemy związane z brakiem lekarzy są ogólnopolskie. Jeżeli nie będzie rozwiązań systemowych, to sytuacja będzie jeszcze gorsza. Nie mówię tu o naszym szpitalu, ale o jednostkach w całym kraju.

Zachodniopomorski oddział NFZ potwierdził, że nie otrzymał żadnej informacji o planowanym zamknięciu lub zawieszeniu działalności oddziału laryngologii w Szpitalu Wojewódzkim w Koszalinie.

red./ap/ar

Posłuchaj

Tomasz Sobieraj, wicemarszałek województwa Tomasz Czuczak, sekretarz miasta Marzena Sutryk, rzeczniczka Szpitala Wojewódzkiego w Koszalinie