fot. Krzysztof Piotrowski/Polskie Radio Koszalin

To jedyny dzień w roku, w którym nie odprawia się Mszy świętej. Dla chrześcijan to dzień modlitwy, zadumy oraz przeżywania Ofiary Jezusa Chrystusa.

Krzyż jest drogą do Zbawienia, wyjaśnia ksiądz infułat Jan Sikorski. - Na Giewoncie stoi Krzyż, między Niebem a ziemią. Znak Zbawienia, ale jednocześnie znak cierpienia ogromnego - podkreślił duchowny. Przypomniał, że w Wielki Piątek czytamy opis Męki Pańskiej i oddajemy cześć Krzyżowi. - W tym dniu jedynym, przed Krzyżem, tak jak przed Najświętszym Sakramentem klęka się, żeby uświadomić sobie, co Krzyżowi zawdzięczamy - zaznaczył. - To był klucz, tak jak bez klucza nie dostanę się do swojego mieszkania, tak bez Krzyża nie dostanę się do Nieba. Krzyż Chrystusa mnie ma dźwignąć - podkreślił ksiądz Sikorski.

W dzień Krzyża, po południu odprawiana jest Liturgia Męki Pańskiej. Zasłonięty fioletowym suknem Krzyż wnosi się przed ołtarz. Po liturgii Krzyż zostaje w dostępnym miejscu, by każdy wierny mógł go adorować. Najświętszy Sakrament w procesji przenosi się i umieszcza w Grobie, przy którym do samego rana trwa adoracja. Potem odprawione zostanie nabożeństwo wielkosobotnie przy Grobie Pana Jezusa.

Zgodnie z tradycją, w Watykanie odbędzie się Droga Krzyżowa papieża Franciszka. Nabożeństwu będą towarzyszyć autorskie rozważania. Transmisję odbędzie się o 21:05 w TVP1.

Jutro - Wielka Sobota, to kontynuacja wyciszenia i adoracji przy Grobie Jezusa. Triduum zwieńczy wieczorna Wigilia Paschalna oraz niedziela Zmartwychwstania Pańskiego.

IAR/aś