fot. Arkadiusz Wilman/Polskie Radio Koszalin
Oprócz rozmów na temat zbliżającego się Wielkiego Postu oraz świąt wielkanocnych, bp Zbigniew Zieliński odniósł się do bieżących spraw społecznych.

Jednym z wątków były polityczne postulaty oraz zapowiedzi Ministerstwa Edukacji Narodowej dotyczące obecności, finansowania i wymiaru lekcji religii w szkołach. - Okres świąt to czas, w którym powinniśmy zadać sobie pytanie, czy chcemy - tak jak w większości państw Europy - wzmacniać młodych ludzi w ich formacji szkolnej nauczaniem o wierze, religii i religiach. To pytanie, które warto sobie postawić w społeczeństwie demokratycznym, w którym głos ludzi jest istotny.

Bp Zieliński wspomniał o liście otwartym do Minister Edukacji Narodowej dotyczącym zapowiedzi zmian w organizacji lekcji religii, który podpisało prawie 200 pedagogów z diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej. Biskup koszalińsko-kołobrzeski na prośbę dziennikarzy odniósł się także do zbliżających się wyborów samorządowych: - Zawsze zachęcam, by mieć realne postrzeganie wyborów. Nie głosujemy na aniołów, tylko na ludzi. W związku z tym, niepoddawanie się idealistycznemu przebiegowi kampanii wyborczej, tylko odkrywanie ludzi z ich zaletami i wadami, daje nam większą szansę na odsunięcie groźby zawodu, gdy przychodzi okres rządzenia.

Biskup zachęcił wszystkich samotnych i potrzebujących diecezjan do uczestnictwa w spotkaniach i śniadaniach świątecznych organizowanych przez Caritas i lokalne samorządy. Mówił też o rodzinnym wymiarze świąt wielkanocnych - zachęcał do prób pojednania i zażegnania sporów: - Każdemu z nas jest potrzebna bliskość z drugim człowiekiem. Jeżeli nie będziemy potrafili budować więzi między rodzinami pod jednym dachem, to nie zbudujemy ich także w danym mieście czy społeczeństwie.

Przedświąteczne spotkania biskupa z przedstawicielami mediów odbywają się od kilkunastu lat. Są tradycją zapoczątkowaną przez kard. Kazimierza Nycza, kontynuowaną przez bp. Edwarda Dajczaka oraz przez bp. Zbigniewa Zielińskiego.

aw/ar

Posłuchaj

bp Zbigniew Zieliński o budowaniu więzi nie tylko w czasie świąt bp Zbigniew Zieliński o zbliżających się wyborach samorządowych bp Zbigniew Zieliński o obecności lekcji religii w szkołach