fot. katedrakoszalin.pl

Radni na czwartkowej sesji jednogłośnie zdecydowali o przekazaniu pieniędzy na remont kościoła pochodzących z Rządowego Programu Odbudowy Zabytków, a także dodatkowych 25 tysięcy złotych z miejskiej kasy.

Przewodniczący komisji kultury Ryszard Tarnowski przyznał, że kościół pw. św. Józefa Oblubieńca jest jednym z najważniejszych zabytków w Koszalinie: - Nasz kościół jest stale odwiedzany przez turystów. Wymaga on jednak gruntownego remontu.

Proboszcz parafii katedralnej, diecezjalny konserwator zabytków ks. Henryk Romanik podkreślił, że kościół pw. św. Józefa Oblubieńca powinien być wyremontowany jak najszybciej: - Jesteśmy na etapie kompletnej modernizacji instalacji elektrycznej, wysoko- i niskoprądowej, czyli odgromienia i nagłośnienia. Instalacje te są bardzo stare i wymagają remontu. Pozostają nam portal i cała stolarka wejściowa.

Kościół św. Józefa Oblubieńca wybudowano w 1869 roku. W prezbiterium zachowały się neogotyckie witraże. Do zakończenia II wojny światowej był jedynym kościołem katolickim w Koszalinie. Wpisany został do rejestru zabytków 31 grudnia 1998 roku.

Radosław Zmudziński/aj

Posłuchaj

ks. Henryk Romanik, proboszcz parafii katedralnej, diecezjalny konserwator zabytków Ryszard Tarnowski, przewodniczący komisji kultury