fot. prk24.pl

Gościem porannego „Studia Bałtyk” był gen. bryg. SG Piotr Boćko, rektor-komendant Wyższej Szkoły Straży Granicznej w Koszalinie. W rozmowie z Anną Popławską mówił przede wszystkim o pierwszej inauguracji roku akademickiego na nowej koszalińskiej uczelni oraz planach jej rozwoju.

W poniedziałek, 4 marca, będą miały miejsce uroczystości inaugurujące rozpoczęcie pierwszego roku akademickiego w WSSG. 42 funkcjonariuszy złoży ślubowanie i zostanie przyjętych w poczet studentów. - W naszym przypadku rekrutacja jest dwuetapowa. Trzeba stać się funkcjonariuszem Straży Granicznej, by zadeklarować chęć studiowania - informował rektor.

Obecnie na kierunku Bezpieczeństwo granicy państwowej dostępne są trzy specjalizacje: związana z obszarem cudzoziemskim (migracyjnym), granicznym i operacyjno-śledczym.

Gen. bryg. SG Piotr Boćko dodał, że studenci będą mieli zajęcia m.in. z prawa, nauk społecznych, psychologii i socjologii, by profesjonalnie radzić sobie w wyzwaniami, jakie przed funkcjonariuszami SG stawia wciąż zmieniająca się sytuacja geopolityczna w Polsce i na świecie.

- W przyszłości chcielibyśmy bardzo szeroko wejść w obszar rekrutacyjny i poszerzyć ofertę o studia dla osób, które już pracują, a chcą zdobyć wykształcenie I czy II stopnia - poinformował rektor.

Na pytanie, jaki powinien być kandydat do służby w szeregach SG gen. bryg. SG Piotr Boćko, odpowiedział: - Szukamy osób, które po pierwsze muszą chcieć wstąpić w szeregi bardzo specyficznej formacji jaką jest Straż Graniczna, akceptują mundur i dyspozycyjność i chcą poszerzać swoją wiedzę i umiejętności. A studia czy szkolenia, nie tylko w naszej szkole, pozwolą im upewnić się, że ich wybór był właściwy.

Zapraszamy do wysłuchania rozmowy.

ap/zas

Posłuchaj

Gość porannego „Studia Bałtyk”: gen. bryg. SG Piotr Boćko