fot. Małgorzata Abramowicz/Polskie Radio Koszalin

W 2023 roku Muzeum Oręża Polskiego przystąpiło do publikacji biogramów 1430 żołnierzy, którzy polegli w walkach o Kołobrzeg w 1945 roku. Do dziś, w oparciu o znalezione materiały, opracowano 300 z nich.

Informacje o bohaterach walk o Kołobrzeg publikowane są na stronie www.18marca.pl. Jak powiedział dyrektor Muzeum Oręża Polskiego Aleksander Ostasz, do tej pory udało się pozyskać zdjęcia 40 żołnierzy, które uzupełniają publikowane biogramy. - To naprawdę bardzo mało. Apelujemy do wszystkich krewnych osób, które brały udział w walkach o Kołobrzeg, o przesyłanie nam ich zdjęć - przekazał.

Jak wyjaśnił prof. Andrzej Ossowski z Zakładu Genetyki Sądowej PUM w Szczecinie oraz wiceprzewodniczący Komitetu Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa przy szczecińskim IPN, zaraz po zakończeniu II wojny światowej polegli żołnierze, z powodu zagrożenia epidemiologicznego, byli chowani na terenie całego miasta, często w bezimiennych grobach.

- Kiedy powstał cmentarz w Zieleniewie, przeniesiono ich z tych prowizorycznych pochówków do właściwych grobów. To jednak spowodowało, że bardzo wielu poległych nigdy nie odnaleziono, bo chowano ich jako osoby nieznane. Z tego powodu tak naprawdę nie wiemy, ilu jeszcze żołnierzy spoczywa na terenach Kołobrzegu – tłumaczył.

Osoby, które w swoich zbiorach posiadają zdjęcia i dokumenty poległych w Kołobrzegu żołnierzy, proszone są o kontakt z Muzeum Oręża Polskiego za pośrednictwem poczty elektronicznej muzeum@muzeum.kolobrzeg.pl lub pod numerem telefonu: 500 166 222.

ma/zn

Posłuchaj

prof. Andrzej Ossowski z Zakładu Genetyki Sądowej PUM w Szczecinie oraz wiceprzewodniczący Komitetu Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa przy szczecińskim IPN Aleksander Ostasz, dyrektor Muzeum Oręża Polskiego