fot. pse.pl
Za ponad 171 mln zł rozbudowana zostanie stacja elektroenergetyczna Dunowo koło Koszalina, która ma odpowiadać m.in. za wyprowadzenie mocy z morskich farm wiatrowych - poinformowały w piątek Polskie Sieci Elektroenergetyczne (PSE).

Jak wyjaśniono, rozbudowa i modernizacja stacji Dunowo jest częścią programu, którego realizacja ma na celu poprawę niezawodności dostaw energii elektrycznej w północnej części Polski, a także wyprowadzenie mocy z odnawialnych źródeł energii, w tym morskich farm wiatrowych.

PSE wyjaśniły, że obecnie do stacji Dunowo doprowadzone są linie 400 kV ze stacji Słupsk oraz Morzyczyn w pobliżu Szczecina. Dodano, że obiekt w Dunowie zostanie dostosowany do połączenia z nowymi liniami 400 kV ze stacji Żydowo Kierzkowo i Piła Krzewina. Dodatkowo wymieniona zostanie część wyeksploatowanych urządzeń, powstanie także stanowisko dla nowego autotransformatora, służącego do zmiany napięcia prądu elektrycznego.

Umowę ws. rozbudowy i modernizacji stacji elektroenergetycznej Dunowo została podpisana w piątek przez PSE oraz SPIE Elbud Gdańsk. Koszt inwestycji to ponad 171 mln zł.

Inwestycja dofinansowana jest ze środków Instrumentu "Łącząc Europę" (Connecting Europe Facility – CEF). Prace mają rozpocząć się jeszcze w 2024 r. i zakończyć w 2027 r.

SPIE Elbud Gdańsk współpracuje z PSE również przy innych inwestycjach. Obecnie spółka buduje m.in. stację Choczewo, jeden z kluczowych obiektów niezbędnych do wyprowadzenia mocy z morskich farm wiatrowych.

Polskie Sieci Elektroenergetyczne są operatorem systemu przesyłowego energii elektrycznej w Polsce. Spółka zarządza siecią przesyłową, w której skład wchodzą umożliwiające przesył energii na duże odległości linie najwyższych napięć 400 kV oraz 220 kV o łącznej długości prawie 16 tysięcy kilometrów oraz 110 stacji elektroenergetycznych, służących do przetwarzania i rozdziału energii elektrycznej.

PAP/ar