fot. PAP/Marcin Obara

Wizytę w Warszawie złożą dziś przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen i premier Belgii Alexander De Croo. Belgia przewodniczy w tym półroczu pracom Unii Europejskiej. Spotkają się z premierem Donaldem Tuskiem, a szef belgijskiego rządu także z prezydentem Andrzejem Dudą.

Rozmowy będą dotyczyć między innymi zakończenia uruchomionej w 2017 roku procedury z artykułu 7. Traktatu o Unii Europejskiej wobec Polski i odblokowania środków z KPO. Zdaniem premiera Donalda Tuska, są pod tym względem powody do optymizmu. O czym mówił wczoraj w Sejmie podczas debaty nad wnioskiem o wotum nieufności wobec ministra sprawiedliwości Adama Bodnara.

- Wszystko na to wskazuje, że dowiemy się, że wreszcie po latach zwłoki i po tygodniach niezwykle intensywnej pracy głównie ministra Adama Bodnara, wreszcie usłyszymy z ust przedstawicieli instytucji europejskich, że Polska ma odblokowane środki z KPO - powiedział premier. Zarzucił politykom PiS-u, że zostawili „bagno złej woli, niekompetencji, fobii antyeuropejskich i przede wszystkim decyzji, które zdewastowały polski system sprawiedliwości”. Komisja Europejska uruchomiła artykuł 7 wobec Polski w reakcji na reformę wymiaru sprawiedliwości przeprowadzoną przez rząd Zjednoczonej Prawicy.

Podczas spotkania premier Tusk poruszy też kwestię problemów rolników i protestów na granicy. Zapowiedział, że odniesie się między innymi do potrzeby korekty polityki europejskiej, jeśli chodzi o sytuację na granicy z Ukrainą. Podkreślił, że na polskiej granicy chronimy interesy nie tylko polskich rolników, bo to także granica europejska. - Prawie w każdym państwie europejskim rolnicy i producenci buntują się przeciwko niektórym przepisom, niektórym zasadom, jakie przyjęto. Chciałbym, żeby to wreszcie dotarło do świadomości wszystkich bez wyjątku uczestników tego zjawiska, tego problemu - to jest wspólny obowiązek Unii Europejskiej uregulowanie tego w taki sposób, aby rynek europejski i przede wszystkim z naszego punktu widzenia polscy rolnicy nie byli w tej sytuacji, w jakiej są dzisiaj - powiedział Donald Tusk.

Wizyta przewodniczącej Komisji Europejskiej i premiera Belgii odbędzie się w przeddzień drugiej rocznicy wybuchu wojny na Ukrainie.

PAP/aś