fot. prk24.pl

Przez niemal dwa lata od agresji Rosji na Ukrainę w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Słupsku leczono 5363 uchodźców. Udzielono pomocy medycznej kilkuset rodzącym, a także grupie blisko 300 dzieci ewakuowanych z ukraińskich domów dziecka - podała w czwartek placówka.

W Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Słupsku (woj. pomorskie) na oddziałach placówki i w trybie ambulatoryjnym leczonych było 5363 pacjentów z Ukrainy, zarówno dzieci, jak i dorosłych. Dane, jak podał w komunikacie rzecznik prasowy słupskiego szpitala Marcin Prusak, dotyczą okresu od 24 lutego 2022 r., czyli początku agresji Rosji na Ukrainę, do 18 lutego 2024 r.

We tym czasie 677 dzieci leczonych było w oddziałach szpitalnych, a kolejnych 1447 uzyskało pomoc w trybie ambulatoryjnym, głównie w ramach Nocnej Opieki Chorych oraz Poradni Chirurgii Ogólnej dla Dzieci. - Łącznie pomocy udzielono 2150 dzieciom uchodźców. Głównymi przyczynami hospitalizacji były i są: infekcja górnych dróg oddechowych, zakażenie żołądkowo-jelitowe, drobne urazy - przekazał Prusak.

Zaznaczył, że do liczby tych dzieci należy dodać kilkaset ukraińskich noworodków, które przyszły na świat w słupskim szpitalu w czasie trwającej wojny. Prusak wskazał, że dokładnej liczby ukraińskich noworodków nie jest w stanie podać, bo w statystykach nie zaznacza się pochodzenia dzieci. Zapewnił, że w każdym tygodniu w placówce rodzi się kilkoro dzieci uchodźców.

Ponadto szpital udzielał pomocy medycznej grupie prawie 300 dzieci z ukraińskich domów dziecka, które zostały ewakuowane do ośrodków wypoczynkowych w Runowie, Rowach i Ustce w pierwszych miesiącach wojny. - Szpitalni pediatrzy przebadali wszystkie maluchy, aby zorientować się, w jakim są stanie zdrowia, a następnie stale monitorowali stan zdrowia dzieci i organizowali im pomoc - powiedział cytowany prezes Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Słupsku Andrzej Sapiński.

W szpitalu udzielono pomocy 3213 dorosłym uchodźcom z Ukrainy, w tym 753 na Szpitalnym Oddziale Ratunkowym oraz w oddziałach szpitalnych. Hospitalizowani to m.in. pacjenci onkologiczni, po urazach oraz wymagający leczenia internistycznego. Najstarszym był 87-latek.

Prusak podkreślił, że oprócz pomocy medycznej słupski szpital przekazał na Ukrainę pomoc rzeczową. W 2022 r. zakupił i wysłał do szpitala w Odessie i domu dziecka w Mikołajowie dwa agregaty prądotwórcze dużej mocy. W 2023 r. przekazał dla szpitala w Zaporożu trzy pompy infuzyjne i aparat EKG, a dla szpitala w Równem aparat USG. Łączna wartość darowanego sprzętu o ponad 113 tys. zł.

Z kolei cytowana wiceprezes słupskiego szpitala Anetta Barna-Feszak zapewniła, że personel stara się włączyć hospitalizację dodatkowych pacjentów ukraińskich w system leczenia, tak aby proces ten odbywał się bez szkody dla polskich pacjentów. Podziękowała pracownikom za tę „sprawną pomoc uchodźcom”.

PAP/aś