Album „Ucieczki i powroty” to okazja do przedstawienia mojej perspektywy postrzegania świata - mówi o płycie jej autor i dodaje: to trzecie większe podsumowanie i szansa na skomentowanie otaczającej mnie rzeczywistości, opisanie przeżyć, a zarazem kolejne muzyczne poszukiwania.

To płyta w połowie pisana i realizowana w samotności, a w połowie z pomocą dobrego kumpla i świetnego producenta - DrySkulla. W połowie zadziorna i buntownicza, a w drugiej łagodna i wyrozumiała. Podzielona na mrok i światło, nadzieję i rozczarowanie. Podzielona na ucieczki i powroty.

Pierwszym zwiastunem trzeciej płyty BARANOVSKIEGO był wydany jesienią 2022 roku singiel „Joker”. Kolejnymi piosenki „Chcę być sobą” i „Sierpień”. Szczególnie ta druga świetnie poradziła sobie w radiu, stając się jedną z najpopularniejszych polskich piosenek ubiegłorocznej jesieni.

Po udostępnieniu piosenki tytułowej oraz kawałka „Potwory i demony”, wraz z premierą całego albumu BARANOVSKI promuje równolegle dwa kolejne single z płyty. To „Rakieta” typowana na kolejny duży radiowy przebój autora „Czułego miejsca” i „Lubię być z nią” oraz „Iskry”, do których powstał teledysk w reżyserii Julka Tałandziewicza.