fot. pomorzezachodnie.pl

Był synem Bogusława V i Adejaldy, księżniczki brunszwickiej. Był też młodszym przyrodnim bratem Kazka Słupskiego. Obłożony dożywotnią klątwą, pochowany został w nieznanym miejscu.

Klątwą obłożony został za sprzeniewierzenie znacznej części majątku biskupstwa kamieńskiego. Bogusław pierwotnie przeznaczony był do stanu kapłańskiego i w 1389 roku otrzymał sakrę biskupią. Musiał z niej zrezygnować, po wykryciu afery finansowej i stwierdzeniu, że nie dopełnił wszystkich formalności związanych ze stanem kapłaństwa, które porzucił po 1390 roku.

Jako władca zmieniał wielokrotnie sojuszników, opanował Słupsk, ale to związek z Koroną i hołd złożony Jagielle po bitwie pod Grunwaldem pozwoliły mu powiększyć stan posiadania o Lębork i Bytów oraz Człuchów Biały Bór, Debrzno, Świdwin i Czarne.

Bogusław VIII zmarł 11 lutego 1418 roku. Według nowożytnej tradycji, jego ciało zostało pochowane w nieoznaczonej ziemi, z uwagi na klątwę i wyklęcie. Cześć badaczy niemieckich twierdziła, że został pochowany w katedrze kamieńskiej, gdzie w rocznicę jego śmierci miano odprawiać mszę za darowany dwór kapitule kamieńskiej. Istnieją również przesłanki o pochowaniu księcia w Darłowie po tym, jak tamtejsi kartuzi mieli wykraść jego ciało i złożyć na swojej ziemi.

Zapraszamy do wysłuchania materiału Piotra Głowackiego.

pg/aj