fot.prk24.pl

Zaproszenie Przemysława Grabińskiego przyjęli: Marek Syrnyk - przewodniczący rady Fundacji Prosvita Wałcz, Ewa Janicka-Olejnik - pełniąca obowiązki dyrektora Wałeckiego Centrum Kultury oraz Jarosław Leszczełowski - regionalista, autor książek o historii regionu.

Marek Syrnyk - przewodniczący rady Fundacji Prosvita Wałcz

Na co dzień członkowie fundacji inicjują, wspierają oraz organizują działalność kulturalną i edukacyjną dla mniejszości ukraińskiej. Ponadto organizują zbiórkę potrzebnych artykułów. Jak powiedział Marek Syrnyk - fundacja zbiera również sprzęt rehabilitacyjny: - Wielu żołnierzy i cywilów, na skutek wojny, ma amputowane kończyny, więc potrzeba takiej zbiórki jest ogromna. Zazwyczaj trafiają do nas wózki inwalidzkie lub balkoniki. Oprócz tego zbierane są rzeczy osobistego wyposażenia, bielizna, buty a także śpiwory i karimaty. Potrzebna jest także parafina i wosk do lamp używanych w okopach.

Marek Syrnyk - przewodniczący rady Fundacji Prosvita Wałcz

Ewa Janicka-Olejnik - pełniąca obowiązki dyrektora Wałeckiego Centrum Kultury

Od lutego pełniącą obowiązki dyrektora Wałeckiego Centrum Kultury została Ewa Janicka-Olejnik, która opowiedziała, jak odnajduje się w nowej funkcji. - Decyzja na temat obejmowanego przeze mnie stanowiska jest tymczasowa, przez wzgląd na zbliżające się wybory samorządowe. Postaram się jednak w pełni wykorzystać ten czas, organizując dyskusyjny klub filmowy. Skupię się także nad programem Festiwalu Dwóch Jezior.

Ewa Janicka-Olejnik - pełniąca obowiązki dyrektora Wałeckiego Centrum Kultury

Jarosław Leszczełowski - regionalista, autor książek o historii regionu

Jarosław Leszczełowski to regionalista oraz miłośnik i popularyzator historii regionu wałeckiego. Niedawno ukazała się jego kolejna książka - „Zabytki sakralne gminy Wałcz, tom 1”. To kolejne wydawnictwo Biblioteki Publicznej Gminy Wałcz. - Wydanie zawiera wiele zdjęć autorstwa mojego syna, które przedstawiają obiekty sakralne. Założenie było takie, żeby album nie opierał się na samych fotografiach, więc część opisowa jest dosyć obszerna. W książce przedstawiłem dane ze źródeł historycznych. To pierwsze takie albumowe wydawnictwo o historii ziemi wałeckiej - powiedział Jarosław Leszczełowski.

Jarosław Leszczełowski - regionalista, autor książek o historii regionu