fot. Paweł Drożdż/ Polskie Radio Koszalin
Przerwany został też wał przy rzece Pogorzeliczce, a jezioro Modła występuje z brzegów. Służby uspokajają, że obecnie nie ma zagrożenia dla mieszkańców.

Najtrudniejsza sytuacja jest w trzech miejscowościach. - To Wodnica, Osieki Słupskie oraz Lędowo. Nie ma obecnie pełnej oceny odnośnie zalania infrastruktury gminnej. Morze robi swoje i będziemy to wszystko oceniać w odpowiednim czasie - przekazała Anna Sobczuk-Jodłowska, wójt gminy Ustka.

W zachodniej części gminy Ustka rzeka Pogorzeliczka przerwała wał. Poziom wody wzrósł o ponad pół metra w niespełna dobę. - W kierunku miejscowości Modła mamy tereny zalewowe, które są obecnie wielkim jeziorem. Nie pamiętam takiego stanu wody - podkreślił Krzysztof Kaczmarek, sołtys Duninowa.

W Gminie Ustka powołano sztab kryzysowy. Waldemar Fuchs, naczelnik Wydziału Zarządzania Kryzysowego w Starostwie Powiatowym w Słupsku powiedział, że sytuacja w gminie jest monitorowana m.in. za pomocą drona: - Filmujemy m.in. zagrożone posiadłości. Następnie wysyłani są do nich strażnicy, którzy oferują pomoc w ich zabezpieczeniu.

Podtopienia w związku z wysokim poziomem wód występują również w powiecie lęborskim. Rzeka Łeba o prawie 20 centymetrów przekroczyła stan ostrzegawczy.

pd/mt

fot. Paweł Drożdż/ Polskie Radio Koszalin

Posłuchaj

Waldemar Fuchs, naczelnik Wydziału Zarządzania Kryzysowego w Starostwie Powiatowym w Słupsku Krzysztof Kaczmarek - sołtys Duninowa Anna Sobczuk-Jodłowska, wójt gminy Ustka