źródło: starostwo powiatowe Wałcz

Czternaścioro dzieci ma znaleźć schronienie w nowej placówce opiekuńczo-wychowawczej w Wałczu. Rozpoczęły się prace budowlane w budynku dawnej stacji dializ. To właśnie tam powiat wałecki przygotowuje dla dzieci bezpieczne miejsce.

 - Będzie to naprawdę imponujący obiekt, dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami, windą, otoczony parkiem - wymienił Bogdan Wankiewicz, starosta wałecki. - Będzie służyć dzieciom, które szczególnie potrzebują od nas takiej pomocy.

Prace budowlane rozpoczęły się niedawno, a placówka ma zostać uruchomiona w maju przyszłego roku. Jak dodaje starosta Bogdan Wankiewicz, w planach jest też uruchomienie kilku rodzinnych domów dziecka na terenie powiatu: - Chcemy stworzyć sieć domów rodzinnych. W planach mamy budowę pięciu domów na terenie powiatu, pierwsze mają pojawić się w Mirosławcu i w Człopie.

Koszt modernizacji budynku po dawnej stacji dializ na potrzeby placówki opiekuńczo-wychowawczej w Wałczu to około 5 milionów 300 tysięcy złotych. Na tę inwestycję starostwo powiatowe pozyskało dofinansowania, m.in. z Polskiego Ładu, Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Z budżetu powiatu na ten cel przeznaczono ponad 1,8 mln złotych.

Obecnie przez brak rodzin zastępczych i możliwości zapewnienia opieki w regionie, około 70 dzieci z powiatu wałeckiego znajduje się w placówkach i rodzinach zastępczych na terenie innych powiatów w całym kraju.

pg/lp

Posłuchaj

Bogdan Wankiewicz, starosta wałecki cz.2 Bogdan Wankiewicz, starosta wałecki cz.1