
Jest to pierwsza zagraniczna podróż duńskiego monarchy, który objął tron 14 stycznia po tym, jak po ponad 50-letnim panowaniu abdykowała jego matka Małgorzata II.
Król przewodniczy duńskiej delegacji rządu i biznesu, złożonej z kilku ministrów i przedstawicieli 38 firm. „Efektywność energetyczna oraz przyjazna dla klimatu produkcja rolna i biogaz to główne obszary zainteresowania delegacji biznesowej” - przekazała Ambasada Królestwa Danii w Polsce.
O 10:30 w Muzeum Historii Polski Fryderyk X otworzy Forum Biznesu. Godzinę później duński monarcha zostanie powitany w Pałacu Prezydenckim przez prezydenta Andrzeja Dudę. Następnie przewidziano ich rozmowę w wąskim gronie oraz oficjalne śniadanie. Około godz. 14 Fryderyk X złoży wieniec przed Grobem Nieznanego Żołnierza. Następnie uda się do parlamentu, gdzie spotka się z marszałkami Sejmu i Senatu - Szymonem Hołownią i Małgorzatą Kidawą-Błońską.
Popołudniowy program wizyty duńskiego monarchy przewiduje także jego udział w ceremonii podpisania porozumienia w zakresie efektywności energetycznej. O 15:45 Fryderyk X będzie uczestniczył w okrągłym stole poświęconym tematyce biogazu i rolnictwu przyjaznemu klimatowi. O 19:20 na Zamku Królewskim Fryderyk X wyda uroczystą kolację na cześć polskiego prezydenta.
Duńskiemu monarsze towarzyszy między innymi szef dyplomacji tego kraju Lars Lokke Rasmussen. Dziś w Warszawie spotka się on z ministrem spraw zagranicznych Radosławem Sikorskim.
W czwartek Fryderyk X odbędzie szereg spotkań z przedstawicielami władz Warszawy i miejskich przedsiębiorstw. Po południu poleci do Szczecina. W piątek w stolicy województwa zachodniopomorskiego duński monarcha odwiedzi fabrykę turbin wiatrowych Vestas, będzie obserwował podpisanie porozumienia o współpracy między portami Szczecin-Świnoujście i Esbjerg, a także odwiedzi Kwaterę Główną Wielonarodowego Korpusu Północno-Wschodniego NATO. Fryderyk X spotka się też z władzami województwa oraz prezydentem Szczecina.
W przeszłości Fryderyk X, jeszcze jako następca tronu, kilkukrotnie odwiedzał Polskę. W 2019 roku wraz z małżonką Marią złożył oficjalną wizytę w Warszawie. Wówczas spotkał się z polską parą prezydencką. Ówczesny książę Fryderyk wraz z prezydentem Andrzejem Dudą rozmawiał m. in. o rozwoju współpracy energetycznej, w tym morskich farm wiatrowych.
Król jest w Danii głową państwa, jednak nie może samodzielnie podejmować działań politycznych. Jego uczestnictwo w procesie legislacyjnym i tworzenia rządu ogranicza się jedynie do działań formalnych. Monarcha oraz cała rodzina królewska odgrywają jednak ważną, symboliczną rolę w duńskim życiu publicznym. W kraju wspierają szczytne inicjatywy, a poza granicami włączają się w promocję duńskich marek, technologii i przedsiębiorstw.
IAR/aj