fot. pixabay.com
Na naszej antenie poruszyliśmy temat rozwoju opieki wytchnieniowej w naszym regionie i pomocy niesionej osobom z niepełnosprawnościami przez asystentów.

Czy opiekunowie osób z niepełnosprawnością mają szansę na chwilę tylko dla siebie, ale także czy życie osoby z niepełnosprawnością może być niezależne? Czy osoba, która nie komunikuje się werbalnie, może pracować? Czy osoba z niepełnosprawnością intelektualną może zamieszkać bez rodziców w swoim mieszkaniu?

Tak. Dzięki asystencji osobistej osoby z niepełnosprawnościami przejmują kontrolę nad swoim życiem. Wspierane przez asystentów osobistych - jeszcze bardziej korzystają ze swoich wolności i praw.

Koszalińskie koło Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym PSONI realizuje program asystenta osoby niepełnosprawnej, o czym w materiale Anny Winnickiej.

materiał Anny Winnickiej

Zajrzyjmy teraz do jednej z gmin w powiecie koszalińskim - do Biesiekierza. Tam program opieki wytchnieniowej realizowany jest od 5 lat i jak podkreśla dyrektor Ośrodka Pomocy Społecznej w Biesiekierzu Mariusz Sydoruk - coraz więcej osób jest gotowych na skorzystanie z programu.

rozmowa Renaty Pacholczyk z Mariuszem Sydorukiem, dyrektorem Ośrodka Pomocy Społecznej w Biesiekierzu