
- Warunki przyrodnicze w naszym regionie, ale przede wszystkim aktywność naszych inwestorów powoduje, że Zachodniopomorskie jest liderem odnawialnych źródeł energii - powiedziała w środę podczas spotkania prasowego ekspertka oddziału terenowego Urzędu Regulacji Energetyki w Szczecinie Małgorzata Górecka-Wszytko.
Dodała, że w 2022 r. na obszarze woj. zachodniopomorskiego wyprodukowano największą ilość energii elektrycznej z OZE w kraju - 16,2 proc. produkcji krajowej OZE pochodzi z tego regionu (6,1 tys. GWh przy produkcji blisko 37,7 tys. GWh w kraju).
- Jeżeli chodzi o udział produkcji energii elektrycznej z OZE w jej zużyciu ogólnym, to również w Zachodniopomorskiem dane są imponujące - produkujemy już tyle energii odnawialnej, ile energii zużywamy ogółem, to jest 98,2 proc. na koniec roku 2022. To oznacza, że przy stale rosnącym potencjale produkcyjnym w roku 2023 ta produkcja przekroczy zużycie energii ogółem w naszym regionie - mówiła Górecka-Wszytko.
Dodała, że urząd zajmuje się "definiowaniem barier, prowadzeniem sporów administracyjnych, ale przede wszystkim działaniem ku zapewnieniu bezpiecznej pracy systemu".
Górecka-Wszytko przedstawiła też dane dotyczące małych instalacji OZE (MIOZE) na terenie oddziału, obejmującego Zachodniopomorskie i Lubuskie. W obu tych województwach do rejestru MIOZE wpisanych jest 140 przedsiębiorców. Do rejestru wpisanych jest też prawie 180 instalacji, w tym 23 elektrownie wodne, 8 elektrowni zasilanych energią wiatru, 135 elektrowni zasilanych energią słoneczną i 11 biogazowni. W małych instalacjach w pierwszym półroczu 2023 r. wyprodukowano i oddano do sieci elektroenergetycznej 38,7 GWh energii.
PAP/ar
