fot. pixabay.com

Jak wskazuje Państwowa Agencja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, w ciągu ostatnich trzech lat spożyliśmy najwięcej alkoholu w przeliczeniu na osobę od okresu przedwojennego. O zmaganiach z uzależnieniem od alkoholu mówimy w najnowszym wydaniu „Wieczornych spotkań”.

Większość uzależnionych od alkoholu bagatelizuje problem, próbując uzasadnić i zracjonalizować swoje picie. Osoby te jako przyczynę zwykle podają nadmierny stres i konieczność „zrelaksowania się”, zmęczenie, napięcia w relacjach z otoczeniem, pragnienie dodania sobie odwagi, czy w końcu bezsenność. Uzależnieni od alkoholu często wskazują też inne osoby pijące więcej lub częściej, jako te, które mają rzeczywisty problem alkoholowy („to oni, a nie ja”).

Anna Winnicka o uzależnieniu alkoholowym rozmawiała z Bogusławą Bachorską, wieloletnią terapeutką uzależnień.

materiał Anny Winnickiej

Podczas gdy dla większości z nas święta to czas magiczny, wyjątkowy a przede wszystkim rodzinny, tak dla osoby uzależnionej od alkoholu, to wyjątkowo trudny moment w roku. Z jednej strony może być kolejną „okazją”,a z drugiej - wielką próbą siły woli pozostania w trzeźwości. Jaki jest obraz świąt osoby uzależnionej, z jakimi myślami i stanami musi się liczyć i walczyć, jak w tym wszystkim cierpi rodzina? Na te pytania Tomaszowi Tranowi opowiedział pan Mariusz, który sam siebie określa jako „trzeźwiejącego alkoholika”. Mężczyzna od lat pomaga i wspiera osoby borykające się z problemem alkoholowym.

materiał Tomasza Trana

Niestety Polacy piją coraz więcej alkoholu. Jak wskazuje Państwowa Agencja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, w ciągu ostatnich trzech lat spożyliśmy najwięcej alkoholu w przeliczeniu na osobę od okresu przedwojennego. Piją coraz młodsze osoby, a ponadto, coraz więcej Polaków boryka się z problemem uzależnienia od alkoholu. Szacuje się, że takich osób może być nawet 2,5 mln.