Ekopracownia w LO została dostosowana do zajęć głównie chemicznych i poświęconych badaniu stanu wody. Zakupione zostały takie pomoce dydaktyczne, jak m.in. tablica interaktywna, testy kropelkowe wody czy bezprzewodowy kolorymetr i czujnik zmętnienia. Jak poinformował Krzysztof Mrowiński, dyrektor LO w Świdwinie, pozwoli to na prowadzenie badań stanu wody w regionie: - Mamy tradycję promowania zachowań proekologicznych. Skorzystaliśmy z oferty stworzenia ekopracowni, aby nasza młodzież była wyposażona w nowocześniejsze metody badania wody i mogła się przyczynić do propagowania ekologicznego stylu życia i oszczędzania wody.
Otwarta w Zespole Szkół Rolniczych w Świdwinie ekopracownia nastawiona została ściśle na odnawialne źródła energii. - Zakupiliśmy m.in. sprzęt do prowadzenia eksperymentów związanych z termodynamiką, m.in. roboty napędzane energią elektryczną, słoneczną i wiatrową. Kupiliśmy też zestaw akcesoriów do nagrywania filmów edukacyjnych, m.in. drona - informuje Grzegorz Wilk, nauczyciel matematyki oraz fizyki z Zespołu Szkół Rolnych w Świdwinie.
Uczniowie obu świdwińskich szkół, które otrzymały dotację na nowe ekopracownie, podkreślają, że pozwolą one na ciekawsze i bardziej wartościowe zajęcia. - Zajęcia będą ciekawsze, bo nie będą prowadzone w zwykłej sali lekcyjnej. Ekopracownie są też przystosowane do pracy grupowej.
Na utworzenie Ekopracowni w obydwu szkołach Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie przekazał miastu Świdwin ponad 110 tysięcy złotych.
W tym roku otworzono już 34 takie specjalistyczne klasy, do końca roku powstanie ich jeszcze sześć. Łącznie fundusz w tym roku wydał na ten cel 2,6 miliona złotych.
kch/ar