Sala, która powstała w I Liceum Ogólnokształcącym im. Stanisława Dubois, wyposażona została w stoły laboratoryjne, mikroskopy, tablicę interaktywną, rzutnik oraz inne pomoce naukowe, pozwalające na prowadzenie lekcji biologi czy chemii. Realizacja projektu była możliwa dzięki dofinansowaniu z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie.
Z ekopracowni szczególnie zadowoleni są uczniowie czwartych klas. - Nowoczesna sala umożliwi nam sprawniejszą pracę, co przyczyni się do lepszych wyników matur - powiedział jeden z uczniów.
Całkowity koszt remontu i wyposażenia klasy wyniósł ponad 67 tys. zł, z czego 50 tys. zł pochodziło z dofinansowania Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie. - Wyremontowane zostało pomieszczenie i sala, został zakupiony sprzęt - m.in. kilka dobrej klasy mikroskopów - poinformowała Katarzyna Sapieja, wicedyrektorka I LO w Koszalinie.
Nauka w ekopracowni to nie tylko łatwiejsze zdobywanie wiedzy teoretycznej, to też dobry sposób na przyswajanie umiejętności praktycznych. - Mamy indywidualizm pracy. Każdy uczeń może zaobserwować obiekty micro i makro w obrazie. Przede wszystkim jest to przygotowanie do rynku pracy, bo jeżeli nasi uczniowie mają w przyszłości pracować w laboratorium bądź w ośrodkach badawczych, to będą już obyci ze sprzętem - zaznaczyła Marta Dembińska, nauczyciel biologii.
Marek Subocz, prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie, wyraził nadzieję, że dzięki ekopracowni uczniowie będą chętnie wybierać takie kierunki jak medycyna czy leśnictwo: - W tej sali uczniowie będą mogli uczyć się m.in. biologi, chemii i innych przedmiotów związanych z tymi dziedzinami, ale też rozwijać swoje pasje.
To już trzecia taka pracownia otwarta w koszalińskiej szkole ponadpodstawowej dzięki środkom z Wojewódzkiego Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie. Dwie pierwsze powstały w II oraz V LO. W ramach programu „Ekopracownie” na terenie całego województwa zachodniopomorskiego powstały aż 40 nowoczesne klasy, w których dzieci i młodzież mogą uczyć się m.in. o ochronie przyrody i odnawialnych źródłach energii.
kch/kp