W II Liceum Ogólnokształcącym im. Władysława Broniewskiego otwarto nowoczesną pracownię laboratoryjną. W nowej sali uczniowie mają zgłębiać wiedzę o ekologii, biologii i ochronie środowiska.
Utworzenie ekopracowni w koszalińskim liceum dofinansował Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie. Szkoła otrzymała na ten cel dotację w wysokości niemal 50 tys. złotych. Całość inwestycji kosztowała ponad 70 tys. zł. Za tę kwotę zakupiono m.in. nowoczesne stoły umożliwiające przeprowadzanie doświadczeń, mikroskopy oraz inne pomoce naukowe.
Młodzież liczy, że w nowoczesnej sali będzie mogła prowadzić własne eksperymenty: - Bardzo nam się podoba. Teraz każdy z nas może przeprowadzać badania mikroskopowe bez czekania na swoją kolej. To dla nas duża szansa na rozwój - mówili.
W nowej pracowni w II LO są już prowadzone zajęcia z biologii. W przyszłości nowe pomoce naukowe mają być wykorzystywane również na lekcjach chemii. - Planujemy wzbogacać ofertę edukacyjną m.in. o doświadczenia wyjaśniające procesy, które zachodzą w przyrodzie i takie, które pozwalają uczniom zrozumieć, dlaczego ochrona środowiska jest dla naszych pokoleń tak ważna - poinformowała dyrektor placówki Bogusława Hordyńska.
Jak podkreślił Marek Subocz, prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie - nowa pracownia pozwoli uczniom na poznanie tajników m.in. odnawialnych źródeł energii: - By nasza młodzież mogła w przystępny sposób uczyć się o ekologii, ochronie środowiska i nie tylko. Życzę uczniom, by rozwijali w ekopracowni swoje pasje, a w przyszłości mogli wykorzystać uzyskaną tu wiedzę w kolejnych etapach swojego życia.
W tym roku w województwie zachodniopomorskim, w ramach programu realizowanego przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie, powstanie 40 ekopracowni. Budżet programu to ponad 2,6 mln złotych.
W „Bronku” oprócz ekopracowni uczniowie mogą od tego roku cieszyć się też nową czytelnią. Pomieszczenie zostało wyremontowane dzięki dotacji z Urzędu Miasta oraz pomocy rodziców. - Od lat było naszym marzeniem, by przygotować uczniom pomieszczenie, które zachęcałoby ich do skorzystania z zasobów bibliotecznych. To także miejsce, gdzie mogą się odstresować i wyciszyć - wyjaśniła Bogusława Hordyńska.
kch/zn