fot. pixabay.com

Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny to czas pamięci o tych, których już obok nas nie ma. Dziś wspominamy zmarłych pracowników Polskiego Radia Koszalin, którzy przez ostatnie 70 lat tworzyli i rozwijali naszą rozgłośnię.

Irena Bieniek 1938-2023

Dziennikarka Polskiego Radia Koszalin, która pracowała w Redakcji Publicystyki i zajmowała się tematyką społeczną. Najbliższą jednak jej sercu była tematyka morska. Przez ostatnie lata jej pracy w naszym radiu to na nią mogli liczyć słuchacze, którzy potrzebowali pomocy. Cierpliwie zbierała Państwa telefoniczne wypowiedzi.

wspomnienie Ireny Bieniek
  • 00:00:00 | 00:00:00
::

Irena Kwaśniewska 1931-2022

Związana z Polskim Radiem Koszalin w latach 1954 - 2007. Dziennikarka, publicystka i pierwsza reportażystka. Jej reportaże, poświęcone ludzkim sprawom, wygrały wiele konkursów ogólnopolskich i były emitowane na antenie ogólnopolskiej. Zawsze z otwartym sercem i głową pełną pomysłów. Życzliwie spoglądała na młodych dziennikarzy i nikomu nie odmawiała pomocy.

wspomnienie Ireny Kwaśniewskiej
  • 00:00:00 | 00:00:00
::

Władysław Król 1932-2022

Ukończył studia na Wydziale Rolnym Akademii Rolniczo-Technicznej w Olsztynie. Specjalizował się w ekonomice rolnictwa. Przez chwilę był nawet asystentem na uczelni, ale życie pozwoliło mu wykorzystywać swoją wiedzę w radiowym eterze. W Radiu Koszalinie przez lata pełnił funkcję zastępcy, a następnie redaktora naczelnego. Na emeryturę przeszedł w 1993 roku. Jako współpracownik był związany z naszą rozgłośnią jeszcze długie lata. Najbliższą jego sercu materią dziennikarską była kultura ludowa, folklor, spotkania z artystami z naszego regionu.

wspomnienie Władysława Króla
  • 00:00:00 | 00:00:00
::

Czesław Kuriata 1938-2022

Od 1960 do 1984 roku pracował redakcji literackiej Polskiego Radia Koszalin, a od 1965 roku był jej kierownikiem. Był przede wszystkim poetą, ale także autorem słuchowisk radiowych, opowiadań i książek dla dzieci, recenzentem literackim. Współtworzył koszaliński oddział Związku Literatów Polskich, był jego pierwszym i wieloletnim prezesem.

wspomnienie Czesława Kuriaty
  • 00:00:00 | 00:00:00
::

Wincenty Stachowski 1939-2021

Z naszą rozgłośnią był związany przez blisko pół wieku. Był autorem i prowadzącym takich audycji jak „Młodzieżowe Studio Stereo   ”, „Z tysiąca i jednej płyty”, „Studio Gama”, „Piosenki z Dinozaurem”. Organizował w naszej rozgłośni Muzyczną Scenę Radia Retro, stworzył Galę Piosenki Biesiadnej, relacjonował na antenie ogólnopolskiej Przeglądy Piosenki+ Żołnierskiej w Kołobrzegu. Przez lata pracował jako dziennikarz muzyczny w trakcie „Międzynarodowej Wiosny Estradowej” w Poznaniu, na Targach Muzycznych w Łodzi i Festiwalu w Jarocinie.

wspomnienie Wincenta Stachowskiego
  • 00:00:00 | 00:00:00
::

Mira Hopf 1956-2020

Pracowała w słupskiej redakcji Polskiego Radia Koszalin od początku lat 90. Przeprowadziła setki wywiadów z muzykami, aktorami, malarzami. Zawsze świetnie przygotowana, kompetentna, rzeczowa. Zawodowo pryncypialna i bezkompromisowa - zawsze potrafiła powiedzieć wprost, co jej na sercu leży. Prywatnie była nieco skryta, strzegąca swojej prywatności. Nigdy jednak nie odmawiała pomocy, czy to słuchaczom, czy też koleżankom i kolegom z pracy.

wspomnienie Miry Hopf
  • 00:00:00 | 00:00:00
::

Bogusław Matuszkiewicz 1955-2021

W latach 1980-1992 był dziennikarzem rozgłośni Polskiego Radia w Koszalinie. Pisarz, wydawca, podróżnik i dokumentalista. Był także szefem wydawnictwa Kolumb i wydawcą serii „Niezwykłe podróże zwykłych ludzi” oraz multimedialnego magazynu podróżniczego „Obieżyświat”.

wspomnienie Bogusława Matuszkiewicza
  • 00:00:00 | 00:00:00
::

Marek Pysz 1951-2021

Ukończył Akademię Górniczo-Hutniczą w Krakowie, studia podyplomowe w zakresie prawa i funduszy europejskich oraz studium scenariuszowe na Wydziale Reżyserii Filmowej i Telewizyjnej PWSFTiT w Łodzi. Pracował jako scenarzysta, reżyser, operator obrazu we własnych produkcjach, współpracował także z Telewizją Polską SA, Telewizją TVN i Polsat. Był również wykładowcą filmoznawstwa na Bałtyckiej Wyższej Szkole Humanistycznej w Koszalinie. Za swoją pracę filmową otrzymał wiele nagród. Był prezesem zarządu Fundacji Telewizji Koszalin, prezesem TV Koszalin, członkiem zarządu Radia Koszalin SA w latach 2003-2006. W marcu 2011 r. został członkiem rady nadzorczej Radia Koszalin, a potem jej przewodniczącym.

Bogdan Rosa 1949-2021

Wieloletni pracownik Polskiego Radia Koszalin, realizator dźwięku, kierownik działu technicznego, nieoceniony kolega, wielki miłośnik radia i po prostu - dobry człowiek. Bogdan Rosa w Polskim Radiu Koszalin pracował 45 lat. Był z nami także już po przejściu na emeryturę w 2015 roku, służył radą, interesował się radiowym życiem.

wspomnienie: Bogdan Rosa
  • 00:00:00 | 00:00:00
::

Małgorzata Durska 1979-2021

Pracowała m.in. w Polskim Radiu Koszalin, TV Max i tygodniku „Miasto”. W Polskim Radiu Koszalin pracowała w latach 2017-2018. W dziale Nowych Mediów była redaktorką odpowiedzialną za dobór i umieszczanie informacji na portalu prk24.pl, a także współprowadziła media społecznościowe naszej rozgłośni. Z racji swojego telewizyjnego doświadczenia była również prowadzącą „TV Studio Bałtyk” - telewizji Polskiego Radia Koszalin. Jej wrażliwość i dziennikarska rzetelność powodowały, że z równym zaangażowaniem podchodziła do znanych rozmówców, jak i tematów związanych z problemami „zwykłych” osób, dla których wywiad dla radia był często pierwszym kontaktem z kamerą.

Takis Grancaris 1934-2020

Był uznanym realizatorem dźwięku i wieloletnim pracownikiem Polskiego Radia Koszalin. Jako pierwszy w koszalińskiej rozgłośni realizował audycje „na żywo”. Specjalizował się w złożonych formach antenowych - reportażach, słuchowiskach i nagraniach zespołów muzycznych. Przez wiele lat jedna z radiowych reżyserni była potocznie nazywana „Takisówką”.

Roman Nowakowski 1936-2018

Pracownik Działu Technicznego Polskiego Radia Koszalin. Reżyserka "Trójka" była jego królestwem. Zawsze życzliwy i chętny do rozmów i żartów. Sam o sobie mówił "Komados" i tak też na niego mówili inni radiowcy.

Marianna Walasek 1942-2018

W Polskim Radiu Koszalin pracowała w Dziale Księgowości.

Alicja Rychter 1944-2017

W Polskim Radiu Koszalin przez wiele lat była główną księgową.

Tadeusz Grzechowiak 1932-2016

Dziennikarz zajmujący się tematyką społeczną naszego regionu. Do grona koszalińskich radiowców dołączył w 1955 roku. Reporterzy wówczas korzystali z magnetofonu „Presto” z amerykańskiego demobilu, który trzeba było co chwilę wyłączać, by ostygł. W 1957 roku rozgłośnia otrzymała bardziej profesjonalne magnetofony MS 970, które służyły dziennikarzom przez wiele lat.

Ryszard Ulicki 1943-2016

W latach 1984-1990 był redaktorem naczelnym Polskiego Radia w Koszalinie. Był także autorem kilkuset tekstów piosenek (m.in.„Kolorowych jarmarków” Janusza Laskowskiego), kilkudziesięciu widowisk, a także kilku książek. Od września 2000 do sierpnia 2003 był redaktorem naczelnym koszalińskiego miesięcznika społeczno-kulturalnego „Miesięcznik”.

Henryk Czyżyk 1936-2015

Pracownik Działu Technicznego Polskiego Radia Koszalin.

Janusz Sternowski 1932-2011

Był jedną z najbardziej znanych postaci koszalińskiej rozgłośni Polskiego Radia. Wybitnym sprawozdawcą sportowym, reporterem radiowym, publicystą. Przez wiele lat kierował redakcją dzienników i publicystyki Polskiego Radia Koszalin. Szczególne uznanie słuchaczy zdobył jako sprawozdawca sportowy z Wyścigu Pokoju oraz jako reporter prowadzący audycje sportowe w rozgłośni koszalińskiej. Wielu koszalinianom i mieszkańcom regionu zapadł w pamięci jako autor znakomitych felietonów sportowych, relacji. W ostatnich latach życia wydał kilka książek, które poświęcił ludziom z regionu związanym ze sportem. Był także znany słuchaczom ogólnopolskich audycji Polskiego Radia takich jak "Z kraju i ze świata", "Sygnały dnia", "Magazyn Wojskowy" czy "Kronika sportowa". W koszalińskim radiu przepracował kilkadziesiąt lat. Za swą wieloletnią pracę dziennikarską został uhonorowany wysokimi odznaczeniami państwowymi i regionalnymi.

Zbigniew Rogowski 1922-2008

Jesienią 1953 roku powstała ekspozytura Polskiego Radia w Koszalinie, a jej pierwszym szefem został Zbigniew Rogowski, który miał już pewne doświadczenie dziennikarskie. W Radiu Koszalin Zbigniew Rogowski pracował niedługo. Rogowski był bezpartyjny i miał życiorys niepasujący do tamtych czasów, bo w czasie wojny należał do AK. Po odejściu z rozgłośni zajął się miedzy innymi fotografiką i pisaniem, później prowadził zakład optyczny. W wielu miejscach Koszalina eksponowano jego artystyczne zdjęcia, na przykład cykl „Piękno i zabytki Ziemi Koszalińskiej”.

Teresa Tałanda 1936-2005

W Radiu Koszalin od 1969 roku. Zajmowała się przede wszystkim sprawami mieszkańców wsi, stworzyła cykl programów „Niedziela na wsi”. „Tecia” była osobą niezmiernie popularną i lubianą zarówno przez bohaterów swoich audycji, jak i koleżanki i kolegów. Jedno zastrzeżenie mieli do niej tylko kierowcy: Tecia uwielbiała w czasie jazdy jeść słonecznik, ale do sprzątania, jak prawdziwa dama, raczej się nie brała.

Wolfgang Meister 1935-1995

Kierownik Działu Technicznego w Polskim Radiu Koszalin.

Józef Łuka

W latach 1953-1956 był drugim kierownikiem koszalińskiej ekspozytury Polskiego Radia. Trafił tu w 1954 roku. Wcześniej pracował w prasie emigracyjnej we Francji, ale z zawodu był górnikiem.

Tadeusz Fiszbach

Zmarł w 1994. Był pierwszym redaktorem naczelnym ekspozytury w Koszalinie w latach 1956-1962. Stworzył redakcje: informacji, publicystyki, literacką i muzyczną.

Bogumił Horowski

Urodził się w 1925r. w Radiu Koszalin pracował do 1985. Anglista, germanista, erudyta. Do koszalińskiego radia trafił w 1955 roku i miał już za sobą kilkuletni staż dziennikarski. „Bogutek” specjalizował się w publicystyce międzynarodowej, szczególne zainteresowania: sprawy niemieckie, kolekcjoner obrazów, znawca malarstwa współczesnego. Znany był z tego, że audycje swoje przyozdabiał kwiecistymi tytułami w rodzaju: „O księżnej Annie, Krzyżakach, Rowokole, plackach ziemniaczanych, koniach które chodzą w butach i zupie, która sama się zjadła.   

Stanisław Wołejko

Urodził się w 1932. Był pierwszym lektorem Polskiego Radia Koszalin. Bez wątpienia jeden z najlepszych męskich głosów, jakie pojawiły się w naszej 70-cio letniej historii.

Jadwiga Ptaszyńska 1924-2005

Była pierwszą spikerką Polskiego Radia Koszalin, także koordynatorką programu. Od 1963, przez 22 lata była kierowniczką radiowej taśmoteki.

Jan Żesławski 1929-1984

Był jednym z pierwszych dziennikarzy Polskiego Radia Koszalin, który do zespołu dołączył w 1955 roku. Zajmował się przede wszystkim sprawami rolnictwa. Koledzy mówili, że opiewał walory solanum tuberosum, czyli ziemniaka pospolitego. Przygotowywał wiele programów dla programu ogólnopolskiego hobby: zagospodarowywanie odłogów i gra w kości. Był także kierownikiem Redakcji Rolnej.

Jacek Kiepel 1961-2011

Przez 29 lat był dziennikarzem pilskiej redakcji Radia Koszalin. Świetny reporter, publicysta o ciepłym głosie. To dzięki Niemu poruszane były sprawy nie tylko Piły, ale i całego regionu. W ostatnich latach prowadził poranne wydanie audycji ,,Studio Bałtyk".