fot. Tomasz Tran/prk24

Odkrywanie przedwojennej historii Koszalina będzie teraz zdecydowanie łatwiejsze. Wszystko dzięki najnowszej publikacji Archiwum Państwowego w Koszalinie zatytułowanej „Mapy i plany Koszalina do 1945 roku”.

To nie lada gratka dla wszystkich, którzy interesują się historią miasta. - Książka zawiera mapy i plany, czyli dokumentację kartograficzną, z której można się dowiedzieć, jak przebiegał rozwój przestrzenny przedwojennego Koszalina - poinformowała Katarzyna Królczyk, dyrektorka Archiwum Państwowego w Koszalinie.

W skład zespołu redakcyjnego weszli, obok Katarzyny Królczyk, także Dorota Cywińska i dr Kacper Pencarski, dla których praca nad wydawnictwem była historyczną przygodą.

- Głównym bohaterem jest plan z 1817 roku tzw. „kartofelek”, na którym widzimy, jak Koszalina był zamknięty w murach miejskich. A potem kartka po kartce widzimy, jak na przestrzeni lat się rozrastał i w jakim kierunku - mówiła Dorota Cywińska.

- Mieliśmy do czynienia z materiałem, który na pierwszy rzut oka jest trudny w odbiorze i wymaga wiedzy specjalistycznej, a także kontekstu historycznego i archiwalnego - dodał dr Kacper Pencarski.

Jak się okazało w czasie prezentacji, mieszkańcy Koszalina czekają na tego typu publikacje. - Cieszymy się z tego pozytywnego odbioru - podkreśliła Katarzyny Królczyk.

Podczas spotkania można było także zapoznać się z innymi, powstałymi przy udziale pracowników koszalińskiego archiwum publikacjami, z których pierwsze zostały wydane w 60. i 70. latach XX wieku.

tt/zas

Posłuchaj

Katarzyna Królczyk, dyr. Archiwum Państwowego w Koszalinie Dorota Cywińska i dr Kacper Pencarski