Eksperci wyróżniają zapalenie ucha zewnętrznego, środkowego i wewnętrznego. Najczęściej występuje stan zapalny ucha środkowego. Sprawdź, jakie objawy towarzyszą tej chorobie i jakie są przyczyny jej powstania. Przeczytaj o możliwościach leczenia tej przyczyny bólu ucha.

Zapalenie ucha środkowego - przyczyny

Zapalenie ucha to konsekwencja infekcji. Może być ono spowodowane wirusami. Eksperci najczęściej stwierdzają patogeny, które są odpowiedzialne za  infekcje górnych dróg oddechowych, w tym m.in.: syncytialny wirus oddechowy (RSV), rynowirusy, wirus grypy, wirus paragrypy. Zapalenie ucha może mieć też podłoże bakteryjne. Gatunkami  bakterii,  które  je  wywołują,  są  zwłaszcza: Streptococcus pneumoniae, Moraxella catarrhalis, Haemophilus influenzae. Na skutek infekcji dochodzi do zaburzenia drożności trąbki słuchowej, a to powoduje zapalenie ucha środkowego.

Objawy zapalenia ucha środkowego

Objawami towarzyszącymi zapaleniu ucha środkowego są przede wszystkim:

  • szumy uszne,
  • pogorszenie się słuchu,
  • ból i zawroty głowy,
  • silny, ciągły ból ucha,
  • obrzęk ucha, zwężenie kanału słuchowego,
  • uczucie napięcia w uchu,
  • uczucie pełności w uchu,
  • podwyższona temperatura ciała, a w przypadku dzieci często gorączka,
  • ogólne złe samopoczucie,
  • wymioty, nudności w przypadku dzieci.

Niekiedy w przebiegu zapalenia ucha środkowego pojawia się wysięk. Gromadzący się płyn surowiczy dodatkowo upośledza słuch. Istnieje też ryzyko uwypuklenia błony bębenkowej. Jej napięcie powoduje uciśnięcie okolicznych naczyń, przez co nabiera żółtą barwę. W przypadku pojawienia się jakichkolwiek dolegliwości ze strony uszu zgłoś się do laryngologa. Lekarz ten zajmuje się chorobami zatok, nosa, uszu czy gardła. Umów się na wizytę do tego specjalisty w placówkach Grupy Lux Med i podejmij skuteczną walkę z zapaleniem ucha.

Jak leczyć zapalenie ucha?

Leczenie zapalenia ucha opiera się głównie na farmakoterapii. Choremu podaje się leki przeciwzapalne i przeciwbólowe. Mają one postać tabletek i preparatów miejscowych - kropli, sprayów, maści. W przypadku podwyższonej temperatury ciała konieczne okazują się środki przeciwgorączkowe. Najczęściej podaje się paracetamol  lub ibuprofen. Eksperci polecają stosowanie ciepłych okładów, które łagodzą odczuwane dolegliwości. W przypadku bakteryjnego podłoża zapalenia ucha lekarz przepisuje antybiotyk. Przeważnie są to antybiotyki z grupy penicylin lub aminoglikozydów. Zazwyczaj w ciągu 2-3 dni od rozpoczęcia leczenia powinna nastąpić znaczna poprawa. Jeśli dojdzie do uwypuklenia błony bębenkowej, konieczny jest zabieg
paracentezy. Polega on na jej nacięciu. W przypadku gdy stan zapalny utrzymuje się przewlekle i dochodzi do gromadzenia się wydzieliny w przewodzie słuchowym, lekarz może zlecić jej odsysanie i oczyszczanie przewodu. W czasie zapalenia ucha eksperci zalecają stosowanie środków ostrożności dotyczących ryzyka przedostania się do niego wody - nie powinno się pływać i nurkować. Należy też ograniczać moczenie okolicy ucha podczas kąpieli. Dodatkowo warto je chronić przed zimnem i wiatrem.

/ARTYKUŁ PARTNERA/