Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki w Szczecinie dofinansował utworzenie w Zespole Szkół w Karlinie nowoczesnej pracowni OZE. W sali znajduje się m.in. model turbiny wiatrowej i panele fotowoltaiczne. Część wyposażenia wykonali sami uczniowie.
- Powiew świeżości - tak o ekopracowni powiedział Jan Tarnionek, uczeń 3 klasy o profilu mechatronik. - Możemy wszystkiego nauczyć się w praktyce, nie podczas zwykłych, lekcyjnych zajęć.
Pracownia OZE powstała w ramach programu „Eko-Pracownia”, realizowanego przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie. Szkoła na to zadanie otrzymała dofinansowanie w wysokości niemal 75 tys. złotych, przy wkładzie własnym wynoszącym zaledwie 8 tys. złotych.
Justyna Syga, dyrektor ZS w Karlinie zapowiedziała, że w przyszłości placówka będzie starać się o utworzenie klas o profilu technik energetyki i technik energetyki odnawialnej. - Przystąpienie do tego konkursu, to było jedno z działań wpisanych w plany rozwojowe szkoły. Nie wykluczone, że będziemy zapraszać młodzież do nauki na tych kierunkach - mówiła dyrektor.
Szkoła planuje oprócz lekcji, organizować w pracowni również spotkania i zajęcia dla dzieci oraz dorosłych i seniorów z gminy Karlino.
Na ekopracownie w tym roku WFOŚGW przeznaczył 2,6 miliona złotych.
kch/zas