fot. Małgorzata Abramowicz/ Polskie Radio Koszalin

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia I i II stopnia przed silnym wiatrem w woj. pomorskim. Hydrolodzy przewidują także wzrost poziomu wody na Bałtyku.

Ostrzeżenie drugiego stopnia przed silnym wiatrem zostało wydane dla powiatów: słupskiego, lęborskiego, wejherowskiego, puckiego, nowodworskiego oraz Trójmiasta.

- Prognozuje się wystąpienie silnego wiatru o średniej prędkości do 60 km/h, w porywach do 90 km/h, z kierunków zachodnich - podali synoptycy.

Dla pozostałej części regionu synoptycy wydali ostrzeżenie pierwszego stopnia. Prognozują, że wystąpi silny wiatr o średniej prędkości do 50 km/h, w porywach do 85 km/h, z kierunków zachodnich.

Ostrzeżenia przed silnym wiatrem obwiązują od wtorku od godz. 19 do środy do godz. 3 w nocy.

Ponadto Biuro Prognoz Hydrologicznych w Gdyni wydało ostrzeżenie hydrologiczne dotyczące gwałtownego wzrostu stanów wody w Bałtyku. „W związku z wysokim napełnieniem Bałtyku (518 cm - stan na wtorek) oraz prognozowaną sytuacją meteorologiczną, na Wybrzeżu Wschodnim, przewiduje się wzrosty poziomów wody do strefy stanów wysokich, lokalnie z możliwością osiągnięcia stanów ostrzegawczych” - podano w komunikacie.

Ostrzeżenie I stopnia obowiązuje od wtorku od godz. 18 do środy do godz. 6 rano.

Ostrzeżenie IMGW drugiego stopnia oznacza, że przewidywane zjawiska meteorologiczne mogą powodować duże straty materialne, zakłócenia w codziennym funkcjonowaniu, a także zagrożenie zdrowia i życia. Niebezpieczne zjawiska lub skutki ich wystąpienia w silnym stopniu ograniczają prowadzenie działalności.

PAP/aj