fot. facebook/Marek Popławski - KWPSP Szczecin

W poniedziałek na terenie Ośrodka Szkolenia PSP w Bornem Sulinowie podsumowano konkurs „Środowisko - Dbam i Ratuję”. W rywalizacji brały udział młodzieżowe drużyny pożarnicze z województwa zachodniopomorskiego, które musiały przygotować filmik o tematyce ekologicznej. Najciekawszy materiał zrealizowała drużyna działająca przy OSP Trzebież.

Członkowie zwycięskiej drużyny Wiktoria Świrta i Filip Tołłoczko zdradzili, że nagranie materiału na film zajęło im dwa dni. Druhowie mieli za zadanie pokazać, w jaki sposób ich drużyna dba o środowisko. - Ukazaliśmy m.in. jak sprzątamy lasy i opiekujemy się roślinami - przekazali. W nagrodę drużyna z Trzebieży otrzymała specjalistyczny tor przeszkód pożarniczych, wykorzystywany w trakcie ćwiczeń.

Młodym strażakom gratulował m.in. kołobrzeski poseł Prawa i Sprawiedliwości Czesław Hoc, który podkreślił, że uczestnicy konkursu wykazali się dużą wiedzą z zakresu ekologii. - Druhowie już od młodzieńczych lat zaszczepiają w sobie bakcyla wrażliwości i kultury ekologicznej - zaznaczył.

W ocenie posła Czesława Hoca, poprzez dbanie o środowisko, przejawia się także współczesny patriotyzm: - To jest nasz sposób na patriotyzm, w ten sposób budujemy społeczeństwo obywatelskie, które bierze sprawy w swoje ręce.

Małgorzata Golińska, wiceminister klimatu i środowiska, szczecinecka posłanka PiS zaznaczyła, że prace jej resortu nie byłyby skuteczne gdyby nie zaangażowani ekologicznie ludzie. - W ministerstwie dbamy o to, by stworzyć właściwe warunki do ochrony środowiska w naszym kraju. Jednak legislacja to nie wszystko i potrzebni nam są ochotnicy, którzy rozumieją i poznają tajniki ratowania środowiska - mówiła wiceminister.

Według Marka Subocza, prezesa Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, który był współorganizatorem konkursu, prace stały na wysokim poziomie. - Były ciekawe i różnorodne, co świadczy o tym, że młodzieżowe drużyny pożarnicze są mocno zaangażowane w ochronę środowiska - podkreślił.

Z kolei Tomasz Wójcik, wicewojewoda zachodniopomorski ocenił, że popularność młodzieżowych drużyn pożarniczych to dobry znak na przyszłość Ochotniczej Straży Pożarnej: - Jestem bardzo zbudowany tym, że w woj. zachodniopomorskim działa aż 246 drużyn MDP. To znaczy, że przyszłość OSP jest w naszym województwie zagwarantowana. Gratuluję wszystkim prezesom OSP, bo to też wasza zasługa, że potraficie dopingować młodzież, by przychodziła na zajęcia i treningi.

Drugie miejsce w konkursie zajęła młodzieżowa drużyna pożarnicza z OSP Wartkowo, zaś trzecie drużyna z OSP Lubczyna. Łącznie do konkursu nadesłano 24 prace.

kk/zn

Posłuchaj

Czesław Hoc, kołobrzeski poseł Prawa i Sprawiedliwości - cz.1 Czesław Hoc, kołobrzeski poseł Prawa i Sprawiedliwości - cz.2 Małgorzata Golińska, wiceminister klimatu i środowiska Karol Kochanowski, opiekun Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej z Trzebieży Marek Subocz, prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie członkowie Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej przy OSP Trzebież Tomasz Wójcik, wicewojewoda zachodniopomorski