Nefelometr, zwany również mętnościomierzem, to ważne urządzenie laboratoryjne, służące do pomiaru ilości cząstek zawieszonych w cieczach i określenia gęstości lub mętności zawiesiny. Jest wykorzystywany m.in. w biochemii, hematologii oraz immunologii. Jak działa nefelometr?

Nefelometr – charakterystyka urządzenia laboratoryjnego

Nefelometr mierzy gęstość lub mętność zawiesiny, określając stopień rozproszenia światła przez cząstki w próbce. Jest wykorzystywany do pomiaru stężenia białek, w tym albuminy bądź globuliny, a także innych cząstek, np. wirusów, bakterii lub komórek krwi. Co istotne, nefelometr wykorzystuje dokładną i nieinwazyjną metodę pomiaru, która:

1. Po pierwsze wymaga tylko niewielkiej ilości próbki (nefalometria jest   jedną z najczulszych metod analitycznych jakie znamy).

2. Po drugie nie narusza struktury próbki.

Dostępne w sprzedaży nefelometry to kompaktowe i niezawodne urządzenia, pozwalające w łatwy sposób określić poziom gęstości bądź zmętnienia badanej próbki. Mają szeroki zakres pomiarowy i pozwalają stosować urządzenia w różnych obszarach: zarówno do wody pitnej, jak i do ścieków. Do pomiarów wykorzystują światło podczerwone, co pozwala mierzyć i kolorowe, i bezbarwne próbki wody. Wyniki pomiarów mogą być bezpośrednio transmitowane do komputera.

Jak działa nefelometr?

Nefelometr wykorzystuje uważaną za jedną z najskuteczniejszych metod spektrofotometrycznych, które są dostępne w chemii analitycznej, tzw. efekt Tyndalla. Mierzy gęstość lub mętność zawiesiny, porównując ilość światła emitowanego przez źródło do ilości światła, które dociera do detektora spektrofotometru (po przejściu przez kuwetę z badaną próbką). Pomiar natężenia światła rozproszonego następuje pod kątem 45° lub 90° pod względem wiązki światła padającego na próbkę. Wynik pomiaru zależy od ilości i wielkości cząstek zawiesiny w próbce i wyraża się w jednostkach nefelometrycznych (czyli NTU - Nephelometric Turbidity Unit). Na uwagę zasługuje też definicja różnicy pomiędzy nefelometria i turbidymetria.

Za główne składowe przyrządu uważane są źródło światła i fotodetektor ustawione w stosunku do siebie pod pewnym kątem różnym od 180° (najczęściej 90°). Należy pamiętać o tym iż turbidymetria mierzy intensywność wiązki światła przechodzącej przez próbkę, a nefelometria mierzy światło rozproszone pod kątem od wiązki.

Dzięki sprawdzonej technologii i funkcjom nefelometry gwarantują precyzyjne pomiary niemal w każdych warunkach pracy.