fot. Przemysław Grabiński/prk24

Ochrona środowiska - to główny argument przemawiający za tym, że powinniśmy korzystać z komunikacji zbiorowej. Ale nie jedyny. Powodów, by przesiąść się z auta do autobusu, jest więcej.

Dziś, w Dniu bez Samochodu, m.in. samorządowcy i przedstawiciele spółek odpowiedzialnych za organizację komunikacji autobusowej, zachęcają do korzystania z komunikacji zbiorowej.

Jak podkreślała Anna Kujawa z Miejskiego Zakładu Komunikacji w Pile, wybierając autobus zamiast samochodu dbamy o środowisko w naszym najbliższym otoczeniu. - Pomyślmy o tym, ile spalin emituje 40 samochodów, a pasażerowie tych aut zmieszczą się do jednego autobusu - podała obrazowy przykład, trafny tym bardziej, że przewoźnicy coraz częściej inwestują w przyjazne środowisku pojazdy.

Poza tym w trakcie podróży autobusem można się np. zrelaksować, poczytać czy jak to bywa w przypadku młodzieży, zrobić powtórkę materiału przed sprawdzianem. - Wiele osób mówi, że jest to takie „kupowanie” czasu - dodała Anna Kujawa.

Z danych pilskiego przewoźnika wynika, że z roku na rok pasażerów komunikacji miejskiej przybywa.

Mieszkańcy Piły, których spotkaliśmy na przystankach autobusowych, w większości chwalą sobie m.in. nowoczesny tabor. - Wygodne siedzenia, komfort jazdy, ładowarki, hybrydowe auta - wyliczali. - I nie ma problemów z parkowaniem.

Wśród rzeczy „do poprawy” wymieniali przede wszystkim lepsze skorelowanie rozkładów jazdy.

Dziś, w Dniu bez Samochodu , w wielu miastach przejazdy autobusami komunikacji miejskiej są bezpłatne.

pg/zas

Posłuchaj

mieszkańcy Piły Anna Kujawa, MZK w Pile (cz.2) Anna Kujawa, MZK w Pile (cz.3) Anna Kujawa, MZK w Pile (cz.1)