fot. Radosław Zmudzinski/Polskie Radio Koszalin

Zakończył się proces oceny projektów w ramach Koszalińskiego Budżetu Obywatelskiego. Mieszkańcy zgłosili łącznie 94 projekty w czterech kategoriach. 30 z nich zostało odrzuconych ze względu na m.in. zbyt wysokie koszty. Oznacza to, że mieszkańcy będą wybierać projekty do realizacji spośród 64 propozycji.

Jak przekazał prezydent Koszalina Piotr Jedliński, wśród zakwalifikowanych projektów znajduje się szesnaście ogólnomiejskich, jedenaście „zielonych” i siedem „społecznych”. Na projekty osiedlowe będzie można zagłosować na prawie każdym osiedlu. - Na dwóch osiedlach - Nowobramskim i Na Skarpie - ze względu na koszty i plan zagospodarowania przestrzennego projekty nie mogły być uwzględnione - powiedział prezydent Jedliński.

Mieszkańcy mogą głosować na maksymalnie trzy projekty ogólnomiejskie, porządkując je od najbardziej do najmniej priorytetowego i po jednym projekcie w pozostałych kategoriach. W przypadku osiedli, gdzie został zgłoszony tylko jeden projekt osiedlowy, mieszkańcy mogą go poprzeć oddając głos na TAK lub wyrazić sprzeciw głosując na NIE.

Wybory rozpoczną się 2 października i potrwają do 23 października. Głosowanie odbędzie się w formie internetowej. Sekretarz Tomasz Czuczak zaznaczył, że miasto będzie weryfikować, czy osoba głosująca jest mieszkańcem Koszalina.

W tym roku na realizację obywatelskich projektów przeznaczono 3,8 miliona złotych, w tym milion na projekty ogólnomiejskie, 100 tysięcy na projekty w ramach Społecznego Budżetu Obywatelskiego, 200 tysięcy złotych na Zielony Budżet Obywatelski i po 135 tysięcy na projekty osiedlowe.

Radosław Zmudziński/zn

Posłuchaj

Tomasz Czuczak, sekretarz miasta Piotr Jedliński, prezydent Koszalina