fot. prk24

Z tej okazji na terenie rekreacyjnym przy remontowanym boisku we Wrześnicy odbył się festyn. Były występy lokalnych zespołów i kapel, animacje, zabawy dla dzieci, kiermasz ciast, a na zakończenie potańcówka.

Kierowniczka Wrześniczanek Agnieszka Szczepaniec, która śpiewa w zespole od ponad 25 lat, podkreśliła, że zespół, choć jego skład nie jest najmłodszy, wciąż jest bardzo aktywny. - Śpiewamy na wszystkich okolicznościowych imprezach, które odbywają się w gminie, w kościołach, szkołach, niestety, a cappella, bo nie mamy muzyka - powiedziała.

Wójt gminy Sławno Ryszard Stachowiak przypomniał krótką historię zespołu: - Inicjatorem jego powstania był Gminny Ośrodek Kultury w czasie, gdy była jeszcze gromada Wrześnica - mówił. - Myślę, że obecnie w rejonie to jest najdłużej śpiewający zespół. Panie, jeśli chodzi o tradycję i kulturę, są naszym skarbem.

Wiceminister spraw wewnętrznych i administracji, koszaliński poseł Prawa i Sprawiedliwości Paweł Szefernaker, który był jednym z gości uroczystości, podkreślił, że tego typu zespoły pomagają kultywować tradycję regionalną. - Liczba osób, które biorą udział w tym wydarzeniu pokazuje, jak bardzo taka działalność jest ważna - podkreślał.

Wrześniczanki zainaugurowały działalność w 1978 roku. W zespole śpiewa teraz osiem pań. Trzy z nich są w zespole od początku jego powstania.

red./zas

fot.prk24
fot.prk24
fot.prk24
fot.prk24

Posłuchaj

Ryszard Stachowiak, wójt gm. Sławno Paweł Szefernaker, wiceminister MSWiA, poseł PiS Agnieszka Szczepaniec, kierowniczka Wrześniczanek