fot. prk24

Uroczysta Msza święta na stadionie miejskim i dzielenie się chlebem, a także prezentacje wieńców oraz stoisk kół gospodyń wiejskich, występy lokalnych zespołów folklorystycznych - tak przebiegały dożynki powiatowe w Sianowie.

Burmistrz Sianowa Maciej Berlicki był dumny, że Sianów był w tym roku gospodarzem powiatowego święta rolników. - To zaszczyt organizować to wydarzenie, ale chyba największy to dziękować rolnikom za ich ciężką pracę - mówił burmistrz.

Starosta koszaliński Marian Hermanowicz dodał, że dla osób, które uprawiają ziemię, był to bardzo trudny rok. - W olbrzymiej większość zbiory są już w magazynach. Gorzej z ich zbyciem i sprzedażą. Ale mam nadzieję, że we współpracy z rządem, rolnicy również i z tym sobie poradzą - powiedział starosta

 O tym, że ten rok nie był dla rolników łatwy mówił także Paweł Szefernaker, wiceminister spraw wewnętrznych i administracji, koszaliński poseł Prawa i Sprawiedliwości. - Dożynki to święto dziękczynienia Bogu za plony, ale również podziękowania tym, którzy wiele pracy włożyli w to, abyśmy mimo niesprzyjającej pogody, mieli co postawić na stole i byli zabezpieczeni żywnościowo - mówił wiceminister, przypominając wiosenne susze a potem sierpniowe obfite opady deszczu utrudniające żniwa.

Do podziękowań przyłączył się prezydent Koszalina Piotr Jedliński. - Rolnicy nie mają urlopu. Dziś dziękujemy im za plony, tym bardziej, że w tym roku nie było o łatwo - podkreślił prezydent.

Mieszkańcy powiatu koszalińskiego przyznali, że dożynki są dla nich bardzo ważne. Dodali, że są tradycją, którą warto kultywować.

Wspólne świętowanie zwieńczył wieczorny koncert zespołu Dżem.

red./zas

fot. prk24
fot. prk24
fot. prk24
fot. prk24
fot. prk24
fot. prk24
fot. prk24
fot. prk24
fot. prk24
fot. prk24
fot. prk24

Posłuchaj

uczestnicy dożynek Paweł Szefernaker, wiceminister MSWiA, poseł PiS Piotr Jedliński, prezydent Koszalina Marian Hermanowicz, starosta koszaliński Maciej Berlicki, burmistrz Sianowa