fot. Jarosław Rochowicz/Polskie Radio Koszalin

Studio Polskiego Radia Koszalin stanęło w nadmorskim Poddąbiu. Jego gospodarze, Jarosław Rochowicz i Adrian Adamowicz podsumowali wraz z gośćmi przebieg konkursu radiowego reportażu.

- Poddąbie to niewielka, lecz klimatyczna i urokliwa osada, pełna natury oraz pradawnej historii. Wysoki klif oraz piękne sosnowo-dębowe lasy z pewnością zachwycą każdego wielbiciela natury - powiedział Jarosław Rochowicz.

- To również miejscowość przyjazna rodziną z dziećmi, w której można odpocząć od codziennego pędu i na chwilę się zatrzymać - dodał Adrian Adamowicz.

 Jolanta Rudnik - była dziennikarka Polskiego Radia Koszalin, publicystka i reportażystka

Dziennikarka przyznała, że wygrana w konkursie to dla niej duże wyróżnienie: - To dla mnie bardzo ważna nagroda, bowiem z tym tematem reportażu związałam się emocjonalnie. Reportaż radiowy to sztuka opowieści, która wymaga skupienia, koncentracji i zaangażowania zarówno ze strony autora, jak i odbiorcy.

Jolanta Rudnik podkreśliła, że tematyka reportażu nie była łatwa: - Temat był dla mnie wyzwaniem. Trudno było dotrzeć do ludzi, nagrań i archiwów. Nie sądziłam, że mam w sobie tyle samozaparcia, aby w całości go dokończyć. To jedna z tych opowieści, w które nie chce się uwierzyć. Trudno bowiem dać wiarę, że ludzie mogą tak postępować.

Jolanta Rudnik

Iwona Piętak i Dawid Osysko - dziennikarze Polskiego Radia Rzeszów

Iwona Piętak podkreśliła, jak wyjątkową postacią był Henryk Jaskuła: - Wielki podróżnik i bardzo inspirująca postać. W reportażu opowiadają o nim jego córka, przyjaciele, żeglarze. Dziedzictwo kapitana Jaskuły, miłość do morza i wartości życiowe, którym był wierny, to wszystko nadal jest wzór dla ludzi, którzy go znali.

Dawid Osysko, współautor nagrodzonego w kategorii morskiej reportażu dodał, że jego bohater był niezwykle niecodzienną postacią: - Reportaż „Drugie życie kapitana” to opowieść o nieprzeciętnym człowieku, który w swojej biografii miał emigrację z rodzicami do Argentyny, powrót do Polski i życiową przystań w Przemyślu.

Iwona Piętak i Dawid Osysko

Dominika Dębska - dziennikarka Polskiego Radia Białystok

Dziennikarka Dominika Dębska zdobyła nagrodę w kategorii Ekobałtyk za reportaż „Tylko żyć”: - Mój reportaż opiera się na tematyce ekologicznej w niestandardowym ujęciu. Bohaterkami historii są stuletnia pani i jej 70-letnia synowa, które żyją na odludziu w bliskości z naturą. Opowiadają o swojej codzienności w harmonii z przyrodą i poszanowaniu wszystkich istot żyjących na ziemi.

Dominika Dębska

Piotr Ostrowski - prezes i redaktor naczelny Polskiego Radia Koszalin

Prezes Polskiego Radia Koszalin wytłumaczył, jak powstał słynny klif w Poddąbiu: - Klif uformował się w 1914 roku, kiedy to w wyniku długotrwałego sztormu, silne fale uderzały o morski brzeg. Klif w Poddąbiu charakteryzuje się tym że składa się z trzech uskoków, dzięki czemu jest odporny na morskie sztormy.

Jak przyznał, historia tego miejsca i okolic jest fascynująca. - Dawne Poddąbie słynęło z turystyki. Już na początku XX wieku, co roku latem mieszkańcy udostępniali swoje chaty wczasowiczom ze Słupska. Sami wyprowadzali się do niewielkich domków sezonowych lub budynków gospodarczych - opowiadał Piotr Ostrowski.

Piotr Ostrowski wskazał, jakie gatunki zwierząt występują w Poddąbiu: - Przy odrobinie szczęścia, na pięknej, szerokiej, piaszczystej plaży w Poddąbiu, można spotkać fokę szarą. Są one na pewno atrakcją tej miejscowości i mają tu naprawdę korzystne warunki do życia. Oprócz fok występują tu liczne ilości lisów, dzików, saren oraz wiele gatunków ryb.

Piotr Ostrowski cz.2
Piotr Ostrowski cz.1
fot. Piotr Ostrowski/Polskie Radio Koszalin
fot. Piotr Ostrowski/Polskie Radio Koszalin