fot. Katarzyna Chybowska/Polskie Radio Koszalin

Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie ogłosił nabory do dwóch pilotażowych programów ekologicznych dla województwa zachodniopomorskiego - Szkolnego EkoOgrodu i Funduszu Ekologii.

Pierwszy z nich przewiduje dofinansowanie do 150 tys. zł na budowę całorocznych ogrodów edukacyjnych przy szkołach podstawowych lub przedszkolach. Dofinansowanie może pokryć do 75 proc. kosztów. - Chcemy, by w jego ramach powstawały tzw. infokioski, gdzie dzieci mogłyby na zewnątrz i w praktyce uczyć się o ekologii i ochronie środowiska - przekazał Marek Subocz, prezes WFOŚiGW w Szczecinie.

Marek Subocz zachęca też do składania wniosków w ramach Funduszu Ekologii. Do pozyskania jest 8 tys. złotych dla szkół na działania poświęcone ekologii: - W ramach tych środków można m.in. organizować pikniki, pogadanki, happeningi, ale także wypożyczać bądź zakupić materiały pomocnicze.

Czesław Hoc, kołobrzeski poseł Prawa i Sprawiedliwości, wiceprzewodniczący sejmowej komisji zdrowia zaznaczył, że programy takie jak EkoOgród czy Fundusz Ekologii to działanie nie tylko na rzecz ochrony środowiska, ale i zdrowia. - Kształtowanie wrażliwości i kultury ekologicznej od najmłodszych lat to strzał w dziesiątkę - zaznaczył.

Nabór wniosków do programu Szkolne EkoOgrody trwa do 9 października, a Funduszu Ekologii - do końca listopada. Na oba programy przeznaczono po milion złotych.

kch/zn

fot. Katarzyna Chybowska/Polskie Radio Koszalin
fot. Katarzyna Chybowska/Polskie Radio Koszalin

Posłuchaj

Marek Subocz, prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie o Funduszu Ekologii Marek Subocz, prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie o programie Szkolne EkoOgrody