W „Studiu Kołobrzeg” mówiliśmy o ważnych i ciekawych sprawach dotyczących miasta i jego okolic.

Przed nami druga, wrześniowa edycja Ogólnopolskiego Przeglądu Twórczości Zbigniewa Herberta „Herbertiada”. Jej centralnym punktem będzie konkurs recytatorski dla młodzieży szkół ponadpodstawowych poprzedzony warsztatami. O szczegółach wydarzenia Mariusz Wolański rozmawiał z twórczynią „Herbertiady” Katarzyną Pechman.

Katarzyna Pechman o „Herbertiadzie”

Przypomnijmy, jutro o 11.00 w Ognisku Pracy Pozaszkolnej rozpoczną się warsztaty recytatorskie. Nazajutrz, w piątek o 10.00 w Regionalnym Centrum Kultury zaplanowano konkurs recytatorski. Zwieńczeniem wydarzenia będzie spektakl pt. „Miłość Pana Cogito”, który odbędzie się także w RCK, początek o godzinie 17.00.

Organizatorem „Herbertiady” jest Stowarzyszenie Katolicka Inicjatywa Kulturalna.

Polskie Radio Koszalin sprawuje nad wydarzeniem patronat medialny.

Wkrótce w Kołobrzegu powstanie kolejna ścieżka rowerowa. Tym razem będzie ona biegła wzdłuż ulicy Grzybowskiej i połączy się z istniejącymi trasami rowerowymi wzdłuż tej ulicy i w samym Grzybowie. Zarząd powiatu kołobrzeskiego przeznaczył na tę inwestycję 1,5 miliona złotych, drugie tyle pochodzić będzie z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg. Ścieżka będzie miała długość 1,1 km. Jeśli nic nie stanie na przeszkodzie, to inwestycja będzie gotowa na koniec lutego przyszłego roku. Tematem zainteresował się Mariusz Wolański.

materiał Mariusza Wolańskiego

W mieszkaniu na trzecim piętrze budynku przy ul. Dworcowej w Kołobrzegu wybuchł pożar. Jak relacjonują świadkowie, najpierw było słychać huk, a następnie zobaczyli dym i ogień. Pomocy medycznej potrzebowały trzy osoby, jedna została zabrana do szpitala poza Kołobrzegiem przez śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. Najciężej ranna jest lokatorka mieszkania, w którym doszło do eksplozji - kobieta jest poparzona.

Ewakuowano też pozostałych lokatorów. Trwa sprawdzanie, czy ich mieszkania nadają się do dalszego zamieszkania.

materiał Jarosława Banasia

Aleksandra Szymańska, Biuro Literackie

Aleksandra Szymańska z Biura Literackiego, które jest organizatorem Festiwalu TransPort Literacki 28, była gościem Jarosława Banasia w audycji Otwarta Antena „Studia Kołobrzeg”.

Rozmowa dotyczyła m.in. wydarzeń, jakie będą towarzyszyć festiwalowi oraz zaproszonych gości. Znalazła się w niej także obszerna informacja dla „spóźnialskich” autorów z Kołobrzegu.
Więcej informacji nt. festiwalu można znaleźć pod adresem https://www.biuroliterackie.pl/wydarzenia/transport-literacki-28/

Gość Otwartej Anteny: Aleksandra Szymańska