fot. Twitter/PEJ_PL

Spółka Polskie Elektrownie Jądrowe dofinansuje projekt budowy drogi w gminie Choczewo, w której znajduje się preferowana lokalizacja pierwszej w Polsce elektrowni jądrowej. Uroczyste podpisanie umowy darowizny 154 tysięcy złotych odbyło się w siedzibie Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej.

Pełnomocnik rządu do spraw strategicznej infrastruktury energetycznej Anna Łukaszewska-Trzeciakowska powiedziała, że realizacja wielkich inwestycji dzięki którym Pomorze za kilka, kilkanaście lat będzie energetycznym centrum Polski musi odbywać się z poszanowaniem lokalnych społeczności. - Zdajemy sobie sprawę, że obok tych dużych infrastrukturalnych ważnych dla całej Polski inwestycji tam na miejscu są społeczności, które żyją i które przez okres budowy muszą się mierzyć z określonymi wyzwaniami. Dlatego przygotowujemy i bardzo ciężko pracujemy nad programem dedykowanym tym społecznościom, który chcielibyśmy jeszcze jesienią ogłosić, w którym uwzględniamy te potrzeby i te wyzwania, które dla społeczności lokalnej są istotne - mówiła Anna Łukaszewska-Trzeciakowska.

Prezes zarządu spółki Polskie Elektrownie Jądrowe Mateusz Berger wyjaśnił, że po wyborze partnera technologicznego trwają negocjacje kluczowych umów na zaprojektowanie pierwszej w Polsce elektrowni jądrowej. Zaznaczył, że poza strategicznym charakterem inwestycji, dzięki współpracy z rządem, PEJ chce być inwestorem odpowiedzialnym. - Tę odpowiedzialność rozumiemy przede wszystkim w aspektach bezpieczeństwa samej inwestycji, współpracujemy z najlepszymi doradcami, specjalistami ale również nie zapominamy o tych osobach, które będą na co dzień, zarówno w trakcie budowy ale również po jej ukończeniu, funkcjonowały w tej zmienionej okoliczności. Zmienionej dla dobra polskiej energetyki ale również zmienionej dla dobra lokalnej społeczności, ponieważ tego rodzaju inwestycja tworzy olbrzymią ilość miejsc pracy - powiedział Mateusz Berger.

Gmina Choczewo leży w powiecie wejherowskim na Pomorzu. Obecnie utrzymuje się przede wszystkim z produkcji rolnej oraz turystyki. Droga ma prowadzić do plaży w miejscowości Słajszewo. Wójt gminy Wiesław Gębka zaznaczył, że zależy mu na utrzymaniu walorów turystycznych, zarówno podczas budowy elektrowni jądrowej jak i po zakończeniu realizacji inwestycji. - Elektrownia stanie w pobliżu najładniejszej plaży w gminie. Siedzimy nad tym, żeby umożliwić dalsze korzystanie z tej plaży. Nikt nie chce budować tak, żeby tą plażę zająć. Plaża nie zniknie, ona jeszcze zyska wiele atutów - wyjaśnił Wiesław Gębka.

Spółka Polskie Elektrownie Jądrowe wskazała nadmorską lokalizację Lubiatowo-Kopalino w gminie Choczewo jako preferowaną dla pierwszej polskiej elektrowni jądrowej w grudniu 2021 roku. Elektrownia ma powstać w technologii AP1000 Westinghouse i składać się z 3 bloków. Zgodnie obecnym harmonogramem budowa rozpocznie się w 2026 r., a w 2033 r. zostanie uruchomiony pierwszy blok.

IAR/aj