Degustacje ogórkowych potraw, wyścig biegowy, animacje i koncerty - to część atrakcji wchodzących w skład piątkowego Jarmarku Ogórkowego w Kaliszu Pomorskim.
Kalisz Pomorski został proklamowany Światową Stolicą Ogórka, bo to tutaj niegdyś funkcjonowała przetwórnia warzywno-owocowa, w której produkowano ogórki kiszone w dębowych beczkach według tradycyjnej receptury.
Beczki miały 115 litrów, były szczelnie zamykane, przywiązywane i na rok zatapiane w Jeziorze Młyńskim nazywanym od tej pory przez mieszkańców Jeziorem Ogórkowym.
Kaliskie ogórki kiszone są wpisane na listę chronionych produktów regionalnych i jak powiedział burmistrz Janusz Garbacz - są atrakcją turystyczną. Zwrócił również uwagę na niezwykłe walory przyrodnicze tego regionu. - Wokół Kalisza Pomorskiego mamy aż cztery jeziora - zaznaczył burmistrz. - Przeprowadziliśmy modernizację tzw. Jeziora Plażowego, inwestujemy również w Jezioro Młyńskie zwane „Jeziorem Ogórkowym”. W ten sposób chcemy przyciągnąć do nas mieszkańców z całego kraju.
W wydarzeniu wzięli udział parlamentarzyści, wśród nich Poseł Prawa i Sprawiedliwości Czesław Hoc, który zauważył, że w Kaliszu Pomorskim dba się zarówno o pielęgnowanie tradycji, jak i o ciągły rozwój. - To świadczy o perspektywicznym myśleniu samorządu Kalisza, który dzięki dobrej współpracy, sięga po środki na realizację inwestycji. Dzięki nim powstał m.in. żłobek i przedszkole - mówił Czesław Hoc.
O ciągłej współpracy z Kaliszem Pomorskim mówił także prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie Marek Subocz: - Mamy środki na zagospodarowanie terenu wokół jeziora, chociażby przez różnego rodzaju nasadzenia, ale także na termomodernizację budynków w Kaliszu Pomorskim czy wspieranie ochotniczej straży pożarnej.
Jarmark Ogórkowy jak co roku cieszył się dużym zainteresowaniem. Goście, którzy pojawili się na wydarzeniu podkreślali, że celem jest wspólna integracja.
Ogórek kaliski wpisany jest na Listę Produktów Tradycyjnych Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi od 2008 roku.
ma/aś