
14 lipca ustawa o aplikacji mObywatel weszła w życie. Oznacza to, że w niemal wszystkich sytuacjach formalnych na terenie Polski można posługiwać się elektronicznymi danymi, aby potwierdzić tożsamość. Przepisy zrównują cyfrowy dowód dostępny w mObywatelu z tradycyjnym dowodem osobistym.
Z aplikacji mObywatel może korzystać każda osoba pełnoletnia, która ma ważny dowód osobisty, założony profil zaufany i smartfona z aktualnym systemem Android lub iOS. Nowe przepisy ułatwiają również logowanie z użyciem aplikacji do serwisów państwowych. Ponadto samorządy mogą dodawać do mObywatela swoje lokalne, elektroniczne dokumenty dla mieszkańców.
Na razie z elektronicznego dowodu tożsamości - mDowodu - nie skorzystamy w banku. Ta funkcjonalność będzie dostępna od 1 września tego roku.
Korzystanie z aplikacji mObywatel jest dobrowolne. Osoby przyzwyczajone do tradycyjnego dowodu tożsamości nadal mogę go używać w codziennych sprawach.
Funkcje aplikacji mObywatel zostaną rozszerzone. W tym tygodniu rząd przyjął nowelizację ustawy o e-administracji, która zakłada na przykład wprowadzenie możliwości wystawienia elektronicznego pełnomocnictwa czy zastrzeżenie numeru PESEL.
Przepisami niebawem zajmie się parlament.
IAR/aś