fot. PRK24

Dzisiejsza audycja to pokłosie zeszłotygodniowej konferencji w Koszalinie na ten temat. O zagrożeniach w cyberprzestrzeni rozmawiali naukowcy, przedstawiciele służb mundurowych oraz nauczyciele.

W audycji podejmujemy próbę odpowiedzi na pytanie: Jak uchronić najmłodsze pokolenie przed zagrożeniami czyhającymi na nie w cyberprzestrzeni?

Należy zauważyć, że dzieci i młodzież mają określone prawa nie tylko w świecie realnym, ale też w cyberprzestrzeni. To, czy są one przestrzegane, sprawdzili eksperci. Efektem ich pracy jest opublikowany raport „Dojrzeć do praw”. Wynika z niego, że stan realizacji praw i podmioto­wości dziecka w Polsce w dobie społeczeństwa informacyjnego jest zły.

Specjaliści zwrócili uwagę na szereg problemów, takich jak cyberprzemoc rówieśnicza czy brak wystarczającej ochrony wizerunku dzieci. Głównym wnioskiem płynącym z raportu jest to, że ważne jest, aby znaleźć rozwiązanie wielu problemów, które mają przedrostek „cyber”.

Na początku zdefiniujmy czym jest cyberbezpieczeństwo. Głos oddajemy profesorowi Markowi Górce z Politechniki Koszalińskiej.

prof. Marek Górka, Politechnika Koszalińska

Konieczność przekazywania wiedzy w sposób bardzo bezpośredni jest bardzo ważna. Młodzież nie lubi prelekcji. Zdecydowanie lepiej nawiązuje z nią kontakt osoba, która utożsamia się z nią i z tym, co młodzi ludzie robią, w tym przypadku, w internecie. Przykładem jest akcja „Hazard, nie daj się wciągnąć” prowadzona przez Krajową Administrację Skarbową.

Mówił o tym Jarosław Gorący z Wydziału Zwalczania Przestępczości Podatkowej.

Jarosław Gorący, Wydział Zwalczania Przestępczości Podatkowej

Badania potwierdziły, że intensywne granie w gry, w których dziecko wciela się w uczestnika akcji, podczas której należy się bić, strzelać, gonić kogoś, walczyć, może prowadzić do eskalacji zachowań agresywnych.

O cyberagresji w grach komputerowych mówił starszy chorąży Bartosz Poletajew z Aresztu Śledczego w Koszalinie.

st. chorąży Bartosz Poletajew, Areszt Śledczy w Koszalinie

Dzieci i młodzież to prawie 20 procent polskiego społeczeństwa. Środowisko cyfrowe jest naturalną przestrzenią ich aktywności. Zagrożeń tu jednak nie brakuje. Mowa nienawiści, cyberprzemoc rówieśnicza, brak poszanowania podmiotowości, niewystarczająca ochrona ich danych i wizerunków, ekspozycja na niebezpieczne treści i reklamy - to tylko część problemów, o których trzeba mówić i które należy mocno sygnalizować.

Oddajemy głos młodzieży i ich nauczycielom.

młodzież i nauczyciele

Rozmawiając o cyberbezpieczeństwie dzieci i młodzieży warto mocno zaakcentować słowo „anonimowość”. Należy pamiętać, że w internecie nikt nie jest anonimowy, co podczas konferencji w Politechnice Koszalińskiej podkreślał młodszy inspektor Arkadiusz Kozak, naczelnik Wydziału Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości w Szczecinie.

mł. inspektor Arkadiusz Kozak, naczelnik WCBZC w Szczecinie

Rozmawialiśmy także o sposobach ochrony dzieci i młodzieży przed cyberprzestępczością. Jednym z takich sposobów jest stworzenie skutecznej kampanii społecznej.

Mówił o tym podczas konferencji „Cyberbezpieczeństwo Dzieci i Młodzieży” doktor Piotr Szarszewski z Politechniki Koszalińskiej.

dr Piotr Szarszewski, Politechnika Koszalińska

Na zakończenie godziny „Wieczornych spotkań” jeszcze kilka danych. W 2022 roku do CERT Polska, czyli zespołu powołanego do reagowania na zdarzenia naruszające bezpieczeństwo w sieci, zgłoszono aż o 176 procent więcej przypadków zagrożenia cyberbezpieczeństwa niż w roku poprzednim.

W sumie było ponad 320 tys. takich przypadków. Jak wskazuje CERT Polska, najczęstszym rodzajem zagrożenia cyberbezpieczeństwa jest oszustwo komputerowe (głównie ataki phishing).