
Koordynator szkolenia płk Arkadiusz Olejnik z Komendy Głównej Straży Granicznej podkreślił, że są to przedstawiciele różnych resortów, które zwalczają tego typu zjawiska m.in. policji, straży granicznej, prokuratury i Ministerstwa Finansów. - Mieliśmy także prelegentów ze służb francuskich i hiszpańskich. Byli również przedstawiciele Interpolu, Europolu, a także Frontexu - dodał.
Płk Arkadiusz Olejnik zaznaczył, że głównym powodem handlu ludźmi jest zysk płynący z ich pracy przymusowej, a ofiarami handlu ludźmi w Polsce są głównie cudzoziemcy, najczęściej z Ameryki Łacińskiej i Kolumbii: - Osoby te przyjeżdżają do Europy głównie przez Hiszpanię, dlatego tak aktywna jest współpraca straży granicznej i służ hiszpańskich, aby to zjawisko eliminować.
Płk Krzysztof Muzyczuk z Centralnego Ośrodka Szkolenia Straży Granicznej w Koszalinie wyjaśnił, że przestępcy stale zmieniają metody i formy działania, co wymaga skoordynowanej pracy służb i regularnego dokształcania: - Omawialiśmy sytuację, gdzie sprawcy handlu ludźmi wykorzystywali oznakowaną karetkę pogotowia, przemieszczając się na sygnale w towarzystwie migrantów, nie wzbudzając żadnych podejrzeń.
Celem seminarium zorganizowanego w COSSG Koszalin jest wymiana doświadczeń, wypracowanie najlepszych praktyk oraz usprawnienie współpracy pomiędzy organami ścigania dotyczącej handlu ludźmi, oraz ochrony ofiar. Wydarzenie zakończy się w piątek.
aw/kp



-
fot. COSSG Koszalin
-
fot. COSSG Koszalin


Posłuchaj
relacja Arkadiusza Wilmana- 00:00:00 | 00:00:00