30-lecie Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska w Szczecinie
fot. Facebook/Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska
Podczas gali podsumowano działania na rzecz ochrony środowiska. Pracownikom Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie przyznano również odznaczenia państwowe i medale za długoletnią służbę.

Kołobrzeski poseł Prawa i Sprawiedliwości Czesław Hoc zaznaczył, że działalność funduszu ma wiele wymiarów: - Musimy chronić błękitną planetę. Zależy nam na proekologicznym, ale też pokoleniowym podejściu do tego tematu. Wszystkie działania ekonomiczne, np. termomodernizacja, czy odnawialne źródła energii, w które angażuje się fundusz, to działania proekologiczne.

Parlamentarzysta, który jest też wiceprzewodniczącym sejmowej komisji zdrowia zwrócił uwagę, że działalność funduszu tworzy warunki do zdrowszego życia: - Nikogo nie muszę przekonywać, że aspekt prozdrowotny jest priorytetowy. Z powodu smogu w Polsce umiera ok. 40 tys. osób rocznie, jest to wymiar katastrofalny. Kształtowanie krajobrazu, turystycznego, wypoczynkowego to jest to, co musimy wzmacniać i pielęgnować.

Marek Subocz, prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska, podsumował trzy dekady działalności funduszu: - Przez 30 lat działalności wojewódzki fundusz wsparł różnego rodzaju działania kwotą ponad 2,7 mld zł. Te pieniądze trafiły do mieszkańców naszego województwa, ale też do jednostek samorządu terytorialnego i innych instytucji, które działają na rzecz ochrony środowiska.

Małgorzata Golińska, sekretarz stanu w Ministerstwie Klimatu i Środowiska, szczecinecka posłanka PiS podkreśliła, że utworzenie funduszy ochrony środowiska było trafnym posunięciem: - Efekt działania zachodniopomorskiego funduszu to czystsze środowisko, w którym żyją mieszkańcy naszego województwa. To lepsza jakość wody, którą spożywamy, czy bogata różnorodność biologiczna, którą udało się nam zachować dla kolejnych pokoleń.

Zbigniew Bogucki, wojewoda zachodniopomorski podkreślił, że bez zaangażowania funduszu nie można byłoby zmieniać Polski. List od Zbigniewa Boguckiego odczytał wicewojewoda zachodniopomorski Tomasz Wójcik. - "Bez państwa zaangażowania nie byłoby szans na poprawę jakości powietrza, czystości wód, terenów zielonych i wszystkiego, co otacza nas na co dzień" - napisał wojewoda.

Paweł Mirowski, zastępca prezesa zarządu Narodowego Funduszu Środowiska i Gospodarki Wodnej zaznaczył, że w dobie kryzysu energetycznego fundusz ochrony środowiska ma do spełnienia ważną rolę: - Kiedy musimy walczyć z wysokimi cenami nośników energii, dbać o bezpieczeństwo energetyczne mieszkańców Pomorza Zachodniego i przeprowadzać właściwą transformację energetyczną, to że posiadamy taki system finansowania zadań związanych z ochroną środowiska jest dla nas zbawienne.

Podczas uroczystej gali w Szczecinie wręczono również pierwsze cztery promesy dla samorządów na montaż ogólnodostępnych stacji ładowania pojazdów elektrycznych, hybrydowych i autobusów zeroemisyjnych w programie „30 stacji ładowania na 30-lecie Funduszu”.

kk/aj/ar

Posłuchaj

Paweł Mirowski, zastępca prezesa zarządu Narodowego Funduszu Środowiska i Gospodarki Wodnej Małgorzata Golińska, sekretarz stanu w Ministerstwie Klimatu i Środowiska list od wojewody Zbigniewa Boguckiego Marek Subocz, prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska Czesław Hoc, poseł Prawa i Sprawiedliwości o tworzeniu warunków do zdrowego życia Czesław Hoc, poseł Prawa i Sprawiedliwości o działalności funduszu