fot. Katarzyna Chybowska/Polskie Radio Koszalin

Na parkingu Areny Homanit przy ul. Kościuszki stanął specjalistyczny bus, w którym chętni - bez wcześniejszego umawiania się - mogli oddać krew. Wystarczyło wcześniej wypełnić ankietę i przejść badanie lekarskie.

Chętnych nie brakowało. Zgłaszali się zarówno krwiodawcy z samego Karlina, jak i Białogardu oraz okolicznych miejscowości. Uczestnicy akcji podkreślali, że mobilny punkt w Karlinie, pojawiający się w tym miejscu regularnie, zachęca do zaangażowania się w pomoc potrzebującym. - Myślałam, by zacząć oddawać krew. Gdy zobaczyłam w internecie, że w Karlinie będzie dostępny krwiobus, to ostatecznie postanowiłam się wybrać - mówiła jedna z krwiodawczyń.

Emilia Filipowicz z Homanit Areny, inicjatora akcji, powiedziała Polskiemu Radiu Koszalin, że takie działania są bardzo potrzebne szczególnie teraz - przed sezonem letnim. Zapewniła również, że krwiobus będzie odwiedzał Karlino regularnie. - Okres letni to czas, kiedy zapotrzebowanie na krew jest bardzo duże. Dlatego zachęcamy, by każdy, kto może, podjechał przed halę i oddał ten bezcenny dar - podkreśliła.

Krwiodawcą może być każda zdrowa i pełnoletnia osoba, która waży minimum 50 kilogramów i nie ukończyła 65. roku życia. W regionie stałe punkty krwiodawstwa znajdują się w Koszalinie, Słupsku, Kołobrzegu, Szczecinku oraz Drawsku Pomorskim.

kch/zn

Posłuchaj

Emilia Filipowicz uczestnicy akcji