fot. arch. prk24
Obawy o to czy uda się skompletować kadrę mają m.in. władze Darłowa, w którym tak jak w ubiegłym roku potrzeba 29 wykwalifikowanych osób. Na razie zgłosiło się 15 chętnych.

- Problem pojawił się już kilka lat temu. Kadra się starzeje, a młodych ratowników chętnych do pracy jest coraz mniej - powiedział Artur Wejnerowski z Urzędu Miasta Darłowo.

Zarobki na plażach, jak co roku, uzależnione są od stażu pracy oraz umiejętności. Ratownicy mogą jednak liczyć na dodatki np. darmowe zakwaterowanie.

- Potrzebujemy 80 ratowników wodnych. Oferujemy nocleg, obiad, wodę mineralną, odzież, okulary - wylicza Mirosława Diwyk-Koza, rzecznik Urzędu Miejskiego w Mielnie. Zarobki? Od 6 tys.zł do 6,8 tys.zł netto miesięcznie.

Grzegorz Szumilas z WOPR powiatu koszalińskiego przypomniał, że osoby zainteresowane pracą ratownika wodnego muszą mieć ukończone 18 lat oraz skończone trzy specjalistyczne kursy. - W tym roku było bardzo duże zainteresowanie. Pełne szkolenie ratowników wodnych przeszło u nas 25 osób - powiedział.

Ratownicy na plażach w naszym regionie powinni pojawić się najpóźniej 1 lipca.

kch/zas

Posłuchaj

materiał Katarzyny Chybowskiej